Szukaj na tym blogu

piątek, 16 grudnia 2011

Skrócenie wykonywania niektórych środków karnych

Przedmiotowe zwolnienie dotyczy środków karnych o charakterze terminowym określonych w art. 39 k.k. takich jak:
- pozbawienie praw publicznych,
- zakaz zajmowania określonego stanowiska,
- wykonywania określonego zawodu,
- prowadzenia określonej działalności,
- zakaz prowadzenia pojazdów
orzekanych zgodnie z art. 43 § 1 k.k. na okres od roku do 10 lat.

Do przesłanek zastosowania art. 84 k.k. zaliczamy następujące przypadki:
1) sprawca przestrzegał porządku prawnego w okresie stosowania środka karnego,
2) środek ten stosowany był co najmniej przez połowę okresu, na jaki go orzeczono, nie krócej jednak niż przez rok co samo przez się wyklucza jego zastosowanie do kar orzeczonych właśnie na okres jednego roku.

Ustawodawca przyjął założenie, że wypełnienie tych przesłanek może dać podstawę do uznania, iż zachodzą pozytywne prognozy kryminologiczne w zakresie osiągnięcia indywidualno-prewencyjnego celu jakim był środek karny.

Pamiętajmy jednak, że ustawodawca wykluczył możliwość zwolnienia sprawcy od zakazu prowadzenia pojazdów, orzeczonego na podstawie art. 42 § 2, tzn. orzeczonego w stosunku do sprawcy, który dopuścił się przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, określonego w art.
- 173 – katastrofa komunikacyjna,
- 174 – sprowadzenia zagrożenia katastrofą komunikacyjną,
- 177 – wypadek komunikacyjny,
- 355 § 2 – wojskowy wypadek komunikacyjny jeżeli jego następstwem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu osoby w nim uczestniczącej.

Powszechnie w orzecznictwie i w praktyce sądowej przyjmuje się, że obwarowanie to jest uzasadnione koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu, któremu sprawca mógłby ponownie zagrażać. Zwolnienie sprawcy od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych jest wykluczone także wtedy, gdy zakaz został orzeczony na podstawie art. 42 § 3 (śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu innej osoby).

Ponadto art. 84 k.k. nie jest dopuszcza uznania za wykonany, środka karnego polegającego na zakazie:
- wykonywania wszelkich lub określonych stanowisk,
- wykonywania wszelkich lub określonych zawodów,
- wykonywania działalności związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi.


WZÓR
Wniosek o uznanie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych za wykonany



……………, dnia ……………………… r.
Sąd Rejonowy w ………………….
Wydział ………………………

Skazany: ………………………………

Sygn. akt ………………

WNIOSEK
o uznanie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych za wykonany

Na mocy art. 84 § 1 k.k. wnoszę o uznanie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, orzeczony wobec mnie na okres ……… lat wyrokiem Sądu Rejonowego w ……… z dnia …………… r., sygn. akt …………, za czyn określony w art. 177 § 2 k.k., za wykonany.

Uzasadnienie

Przywoływanym wyrokiem, orzeczono wobec mnie środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres … lat. Środek ten wykonywany jest w stosunku do mnie od chwili zatrzymania prawa jazdy, tj. od ……… r. Obecnie minęło ………… roku wykonywania tego środka i tym samym spełnione zostały formalne przesłanki określone w art. 84 § 1 kk.

Od chwili popełnienia tego przestępstwa nieumyślnego nie naruszyłem porządku prawnego, nie popełniałem wykroczeń oraz przestępstw ani też nie naruszyłem żadnych norm prawnych z innych dziedzin.

Jestem żonaty i utrzymuję dwójkę dzieci. Jestem też jedynym żywicielem rodziny.

Pracuję poza miejscem zamieszkania i możliwość dojazdu do pracy własnym samochodem znacznie ułatwiłaby mi życie.

Z tych powodów wnoszę jak na wstępie.

……………………


WZÓR 2
Klasyczne postanowienie w przedmiocie uznania środka karnego za wykonany
Sygn. akt …………………

POSTANOWIENIE

Dnia ………….. r.
Sąd Rejonowy dla ……………… w ………, Wydział … Karny w składzie:
Przewodniczący: …………………
Protokolant: …………………
po rozpoznaniu na posiedzeniu
w sprawie ………………
skazanego za popełnienie przestępstwa z art. 177 § 2 k.k.
z wniosku obrońcy skazanego
w przedmiocie uznania środka karnego za wykonany
na podstawie art. 84 § 1 k.k. w zw. z art. 39 pkt 3 k.k.

postanawia

uznać za wykonany środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych orzeczony wobec skazanego ………… wyrokiem Sądu Rejonowego dla ………… w …………… z dnia …………… r., sygn. …………….
Uzasadnienie

Skazanego …………………… wyrokiem Sądu Rejonowego dla …………… w ………… z dnia …………… r., sygn. …………… uznano za winnego popełnienia przestępstwa z art. 177 § 2 k.k. i orzeczono mu między innymi środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres …… lat. Skazany dokument prawa jazdy zwrócił w dniu ……………… r.
Wniosek obrońcy skazanego o uznanie środka karnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych za wykonany należało uznać za zasadny.

Zgodnie z art. 84 § 1 kk sąd może po upływie połowy okresu, na który orzeczono środki karne wymienione w trybie art. 39 pkt 1-3, uznać je za wykonane, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok. Środek karny był wobec skazanego wykonywany już przez ponad …… lata. Ponadto po wydaniu wyroku skazany nie wszedł w konflikt z prawem, w miejscu zamieszkania cieszy się pozytywną opinią. Ze względów rodzinnych oraz zawodowych możliwość prowadzenia pojazdów mechanicznych przez skazanego jest mu niewątpliwie bardzo potrzebna.
Mając powyższe na względzie uwzględniono wniosek obrońcy skazanego i uznano orzeczony skazanemu środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych za wykonany.
……………

1 komentarz: