Szukaj na tym blogu

piątek, 3 lutego 2012

Sprostowanie, uzupełnienie i wykładnia wyroku w procedurze cywilnej część 2



Zgodnie z treścią art. 351 § 1 każda ze stron, jeżeli uzna to za stosowne, może przedłożyć w sądzie wniosek o uzupełnienie wyroku. Czynność ta jest konieczna głównie z uwagi na to, że uzupełnienie wyroku może nastąpić wyłącznie na wniosek. Oznacza to, że sąd z urzędu nigdy nie uzupełnia swoich orzeczeń.

Jak już wspominałem stosowany wniosek może zgłosić każda strona postępowania ale prawo takie przysługuje również interwenientom ubocznym, prokuratorowi, organizacji społecznej, inspektora pracy i rzecznik konsumentów, oczywiście jeżeli biorą czynny udział w toczącym się postępowaniu.

W myśl przywołanego powyżej przepisu wniosek o uzupełnienie wyroku można zgłosić w terminie dwóch tygodni od ogłoszenia lub doręczenia wyroku. Termin ten biegnie od dnia ogłoszenia wyroku i jedynie w wypadkach, w których jego doręczenie następuje z urzędu, biegnie od dnia doręczenia. W wypadkach gdy doręczenie wyroku następuje na wniosek, termin do zgłoszenia wniosku liczy się od dnia ogłoszenia wyroku.

Wniosek o uzupełnienie wyroku można zgłosić wtedy, gdy sąd nie orzekł o całości żądania, np. tylko o jego części, nie wypowiadając się o dalszej jego części, jak również wtedy, gdy sąd orzekł tylko co do niektórych z roszczeń dochodzonych w pozwie, pozostawiając jedno lub kilka bez rozstrzygnięcia. Uzupełnienie wyroku może nastąpić także w wypadkach, w których sąd nie rozstrzygnął powództwa w stosunku do wszystkich współuczestników procesu

Na uwagę zasługuje fakt, iż zgodnie z wyrokiem SN z 4 listopada 1966 r., sygn. akt II PR 436/66, LexPolonica nr 314741 w przypadku nie złożenia wniosku o uzupełnienie wyroku w wyznaczonym terminie strona może wytoczyć powództwo dotyczące nierozstrzygniętej części roszczenia lub nierozstrzygniętych żądań.

Ważne jest, iż zgodnie z art. 351 § 3, orzeczenie uzupełniające wyrok zapada w postaci wyroku - wyrok uzupełniający, a jedynie decyzje dotyczące wyłącznie kosztów postępowania lub rygoru natychmiastowej wykonalności mają formę postanowień.

Wyrok uzupełniający może być wydany jedynie przez sędziów, przed którymi odbyła się rozprawa poprzedzająca bezpośrednio wydanie tego wyroku; nie muszą to być więc koniecznie sędziowie, którzy wydawali wyrok ulegający uzupełnieniu.

Zgodnie z orzeczeniem SN z 12 września 1973 r., sygn. akt III CZP 47/73, LexPolonica nr 310862 uzupełnienie wyroku w zakresie kosztów procesu może nastąpić wyłącznie w tym samym składzie, w jakim był wydawany wyrok.


WZÓR

Warszawa, dnia ……………… r.

Sąd Rejonowy
dla m.st. Warszawy
w Warszawie
Wydział I Cywilny

Powód: …………………
Pozwany: ……………………
Sygn. akt ………………

Wniosek o uzupełnienie wyroku

Wnoszę o uzupełnienie wyroku Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie z dnia ………………… r. sygn. akt …………… poprzez nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności.

Uzasadnienie

W wyroku z dnia ……………… r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie nie orzekł o nadaniu ów wyrokowi w pkt I rygoru natychmiastowej wykonalności, pomimo tego, że pozwany uznał żądanie pozwu.

Z tych względów wniosek jest zasadny.
...................................

Załączniki:
- odpis wniosku

1 komentarz: