Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 12 grudnia 2011

Pismo procesowe (126 k.p.c.)



Znakomicie wam znany art. 126 k.p.c. (mam nadzieję że tak naprawdę jest ) przedstawia ogólne warunki, którym musi odpowiadać każde pismo procesowe. Ponadto przepis ten wprowadza wyraźne rozdzielenie warunków pierwszego pisma procesowego i dalszych pism procesowych w sprawie.

W pierwszej kolejności pismo procesowe przede wszystkim musi określać podmioty postępowania, tj. sąd i strony (uczestników) postępowania. Oznaczenie sądu powinno nastąpić nie tylko przez wskazanie rodzaju sądu (rejonowy, okręgowy, apelacyjny, Sąd Najwyższy), ale także wydziału tego sądu. Określając sąd, należy podać jego siedzibę, oraz siedzibę wydziału, jeżeli różni się od siedziby sądu, w którym sprawa ma być (lub jest) rozpatrywana.

Strony czy też uczestników wskazuje się przez podanie ich imion, nazwisk lub nazw jeżeli to osoby prawne a także ich przedstawicieli ustawowych jeżeli występują. To samo odnosi się do występujących w sprawie pełnomocników procesowych.
W pierwszej kolejności na piśmie umieszcza się dane dotyczące podmiotu wnoszącego pismo, na drugim - strony przeciwnej lub wszystkich innych (poza wnioskodawcą) uczestników postępowania nieprocesowego. W przypadku wielopodmiotowości strony należy wskazać wszystkie podmioty stanowiące stronę. Wyjątkowo, gdy wielopodmiotowość występuje po stronie wnoszącej pismo, a wnoszone pismo nie jest pierwszym w sprawie, dopuszczalne jest wskazanie jedynie podmiotu wnoszącego pismo. Pierwsze pismo procesowe powinno zawierać ponadto bliższe dane dotyczące stron (uczestników) postępowania i wskazywać dokładnie ich adresy oraz adresy ewentualnych przedstawicieli ustawowych lub pełnomocników, tak aby sąd mógł się zawsze z tymi osobami porozumieć. W myśl postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 14 lutego 2000 r. sygn. akt II CKN 1152/99, LexPolonica nr 345254 obowiązek oznaczenia miejsca zamieszkania lub siedziby stron będących przedsiębiorcami wpisanymi do rejestru sądowego oznacza powinność wskazania adresu podanego w rejestrze.
Określając rodzaj pisma wskazuje się nazwę, jaką takim pismom nadają przepisy postępowania cywilnego (pozew, wniosek, zażalenie, apelacja, skarga kasacyjna, skarga o wznowienie postępowania, powództwo wzajemne). Jednakże, gdy pismo procesowe nie ma nazwy szczególnej, można oznaczyć je jako „pismo procesowe”. W przypadkach gdy pierwszym pismem w sprawie jest pozew lub wniosek, w nazwie ów pisma należy dokreślić przedmiot postępowania, np. „pozew o rozwód”.
Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 8 grudnia 1997 r., sygn. akt III CKN 289/97, LexPolonica nr 328332, w myśl art. 130 § 1 k.p.c., mylne oznaczenie pisma procesowego nie pociąga za sobą ujemnych skutków i sąd rozpatruje je zgodnie z jego treścią.
Pamiętajmy jednak, że zasada ta niestety nie obowiązują w odniesieniu do skargi kasacyjnej czy też skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Wówczas w myśl postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 26 sierpnia 1998 r., II CZ 71/98, LexPolonica nr 332533 wniesienie przez stronę - działającą przez adwokata lub radcę prawnego - zażalenia, a nie, jak należało, kasacji, nie może być potraktowane jako mylne oznaczenie środka odwoławczego.
Osnowa pisma procesowego dotyczy samej jego treści. Musi ona (osnowa) zawierać zawsze wniosek lub oświadczenie pochodzące od podmiotu wnoszącego pismo. Oświadczenia stwierdzające istnienie pewnych okoliczności muszą być poparte dowodami. Na stronie wnoszącej pismo spoczywa obowiązek wskazania dowodów pozwalających stwierdzić prawdziwość przytoczonych przez nią okoliczności. Przytaczanie okoliczności uzasadniających wniosek lub oświadczenie jest konieczne, gdy jest to nowy wniosek lub nowe oświadczenie oraz wówczas, gdy dotyczą one meritum sprawy.

Główna zasada przygotowywania pisma procesowego mówi, że dowody wskazuje się zawsze, gdy w piśmie procesowym powoływane są nowe okoliczności. Wówczas należy określić dokładnie, na jakie okoliczności powoływany jest dany dowód. Zasadniczo nie ma obowiązku przytaczania wszystkich znanych dowodów, a możliwość ich powołania istnieje aż do zamknięcia rozprawy w danej instancji (z pewnymi wyjątkami). W przypadkach wymienionych w ustawie na stronę nałożony został obowiązek wskazywania od razu tych wszystkich znanych jej dowodów, z których pragnie ona w postępowaniu skorzystać (prekluzja dowodowa).
Kolejnym istotnym warunkiem jest umieszczenie w piśmie procesowym podpisu osoby, która je wnosi, tj. strony, uczestnika postępowania albo ich przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. Podpis musi zawierać nazwisko.
Bezwzględnie ów podpis musi być własnoręczny. Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 17 kwietnia 1967 r., sygn. akt II PZ 22/67, LexPolonica nr 296239 nie może on zostać zastąpiony żadnym podpisem mechanicznym, tzw. faksymile.
Pismo procesowe na końcu powinno zawierać wszystkie załączniki, które strona składa do sądu, wraz z pismem procesowym. Chodzi tu przede wszystkim o podanie załączników składanych w oryginale (lub odpisie) celem uzupełnienia czy udowodnienia składanych w piśmie oświadczeń.
Pełnomocnictwo składa się do akt sprawy zgodnie z treścią art. 89 k.p.c. Wymaganie jego dołączenia do pisma wnoszonego przez pełnomocnika istnieje tylko wtedy, gdy jest to pierwsza czynność procesowa tego pełnomocnika lub gdy w procesie działał on uprzednio bez umocowania. Pełnomocnictwo może być składane w oryginale lub uwierzytelnionym odpisie.
WZÓR

……………, dnia ……………………

Do
Sądu Rejonowego
Wydział ……… Cywilny
w …………


Powód: ……………, zam. …………, ul. ……………
Pozwany: ……………, zam. …………, ul. ……………
Wartość przedmiotu sporu: …………… zł


POZEW o zapłatę ………………… zł


Wnoszę o:
1) zasądzenie od pozwanego …….., na moją rzecz, kwoty …….. zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia ………….. r. do dnia zapłaty;
2) zasądzenie od pozwanego, na moją rzecz, kosztów procesu według norm przepisanych;
3) nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności.
Ponadto wnoszę o:
4) przeprowadzenie rozprawy także w mojej nieobecności;
5) wezwanie na rozprawę świadków:
a) …………………, zam. …………………,
b) …………………, zam. …………………

Uzasadnienie

…………………………………………..

Tym uzasadniam wniosek o nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności.
………………………….
Załączniki:
1) kserokopie listów z dnia
2) odpis pozwu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz