Szukaj na tym blogu

środa, 7 grudnia 2011

Prejudycjalność prawomocnego skazującego wyroku karnego (wyroki wiążące)

Pamiętać należy, że moc wiążącą w postępowaniu cywilnym posiadają wyłącznie ustalenia co do popełnienia przestępstwa zawarte w prawomocnym wyroku skazującym. Sam kodeks postępowania cywilnego nie przyznał mocy wiążącej ustaleniom wyroku karnego w przypadku uniewinnienia oskarżonego. Związane jest to z tym, że pojęcie winy w rozumieniu prawa karnego nie jest tożsame z pojęciem winy w prawie cywilnym.

Tym samym sąd cywilny może więc samodzielnie badać, czy oskarżony - uniewinniony przez sąd karny - dopuścił się czynu, który powoduje jego odpowiedzialność za szkodę. Stwierdzenie braku winy nie wyłącza bowiem naruszenia prawa cywilnego, będącego podstawą roszczenia w postępowaniu cywilnym.

W myśl orzeczenie Sądu Najwyższego z 18 września 1969 r., II CR 308/69, LexPolonica nr 312145 wyrok uniewinniający jak i orzeczenie umarzające postępowanie, jako dokumenty urzędowe, mogą stanowić w postępowaniu cywilnym dowód, którego znaczenie sąd oceni według swobodnej oceny dowodów (art. 233 k.p.c.)tak jak każdy inny dowód.

Tym samym ustalenie przez sąd karny, że oskarżony dopuścił się czynu przestępnego, i jednoczesne ustalenie okoliczności wyłączających karalność (np. poprzez niepoczytalność sprawcy, obronę konieczną) nie stanowi ustalenia popełnienia przestępstwa, nie wiąże więc sądu cywilnego.

W razie uniewinnienia oskarżonego lub bezwarunkowego umorzenia postępowania karnego zebrany w postępowaniu karnym materiał może acz nie musi stanowić pomocniczy materiał dowodowy w postępowaniu cywilnym, ale w zasadzie tylko co do dowodów, których przeprowadzenie w postępowaniu cywilnym nie jest możliwe. Stanowisko to przedstawiono w:
1. orzeczeniu Sądu Najwyższego z 21 października 1966 r., sygn. akt II PR 423/66, LexPolonica nr 322826 - bez wezwania i przesłuchania świadków ze sprawy karnej sąd w sprawie cywilnej nie może czynić ustaleń na podstawie ich zeznań, nie dając wiary świadkom, których przesłuchał w sprawie cywilnej. Dokonanie ustaleń na podstawie zeznań świadków w sprawie karnej jest sprzeczne z przepisami prawa i stanowi uchybienie procesowe polegające m.in. na tym, że strony zostały pozbawione możności zadawania świadkom pytań.
2. orzeczeniu Sądu Najwyższego z 10 listopada 1966 r., sygn. akt II PR 269/66, LexPolonica nr 317696 - poważnym uchybieniem procesowym byłoby wydanie wyroku w sprawie cywilnej na podstawie zeznań świadków przesłuchanych w sprawie karnej bez ujawnienia treści tych zeznań w postępowaniu cywilnym i bez umożliwienia stronom ustosunkowania się do wyników tych zeznań.
3. orzeczeniu Sądu Najwyższego z 11 stycznia 2005 r., sygn. akt I PK 94/04, LexPolonica nr 382587 - oparcie ustaleń faktycznych na nieprawomocnym wyroku karnym skazującym, bez rozważenia dowodów przeprowadzonych w sprawie cywilnej i karnej, stanowi naruszenie art. 233 § 1 k.p.c.

Pamiętajmy również, że nie wiążą sądu w postępowaniu cywilnym wyroki karne umarzające postępowanie w sytuacji wyłączenia dopuszczalności postępowania karnego oraz wyroki warunkowo umarzające postępowanie karne gdyż nie są to wyroki skazujące.

2 komentarze:

  1. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety dla mnie czasami prawo brzmi jak czarna magia, dlatego jestem zdania, że warto jest po prostu udać się po poradę prawną. Ja zazwyczaj zgłaszam się do https://jakubowskazawada.com/ i jeszcze nie miałem sytuacji, abym wyszedł bez skutecznej porady prawnej.

    OdpowiedzUsuń