Szukaj na tym blogu

niedziela, 30 października 2011

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności

Na specjalną prośbę zajmę się opisaniem zagadnień związanych z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności oraz samym wnioskiem.

PS. jeśli wyjaśnienia te w czymś wam pomogły w ramach wdzięczności naciśnij na dowolną reklamę znajdującą się na tej stronie ;) Z góry dziękuję

A więc zaczynamy ;)

Klauzulę wykonalności nadaje się co do zasady przeciwko lub na rzecz osoby wymienionej w tytule egzekucyjnym. Nadanie klauzuli wykonalności konkretnemu tytułowi egzekucyjnemu pozwala wszcząć i prowadzić egzekucję z całego majątku dłużnika, chyba że klauzula zawiera ograniczenia w tym zakresie. Klauzula wykonalności stwierdza, że tytuł egzekucyjny (którym może być np. prawomocny wyrok) przedstawiony przez wierzyciela nadaje się do wykonania w drodze postępowania egzekucyjnego oraz potwierdza, że prowadzenie egzekucji przeciwko dłużnikowi jest dopuszczalne i nakazuje urzędom i osobom zainteresowanym wykonanie tytułu egzekucyjnego. Każdej ze stron, zarówno wierzycielowi jak i dłużnikowi, niezadowolonej z faktu nadania przeciwko niej klauzuli wykonalności przysługuje zażalenie (opłata 30 zł).

Jeśli sąd w postanowieniu, odmówi nadania klauzuli wykonalności przedstawionemu tytułowi egzekucyjnemu, można wnieść zażalenie w ciągu tygodnia od doręczenia postanowienia odmownego. Z tego tytułu należy wnieść opłatę (art. 19 ust. 3 pkt 2 Ustawy o kosztach) w wysokości 30 zł zgodnie z Uchwałą Sądu Najwyższego – Izby Cywilnej z dnia 16 marca 2007 r., sygn. akt III CZP 4/2007, LexPolonica nr 1275462).

Tytułami egzekucyjnymi są m.in.: orzeczenia sądu lub referendarza sądowego (art. 777 kpc) – prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, ugody zawarte przed sądem, wyroki sądu polubownego, ugody zawarte przed tym sądem, a także przez mediatorem lub geodetą, akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje np. obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub uiszczenia rzeczy oznaczonych co do gatunku – gdy termin zapłaty lub uiszczenia jest w akcie wskazany.

Na co zwrócić uwagę ?
W tytule egzekucyjnym musi być jasno określone, kto jest wierzycielem, a kto dłużnikiem oraz jaka jest treść roszczenia wierzyciela, a zarazem obowiązku świadczenia spoczywającego na dłużniku. Trzeba pamiętać, że sąd może odmówić nadania klauzuli wykonalności, jeśli stwierdzi, że dokument przedstawiony przez wierzyciela nie posiada cech tytułu egzekucyjnego. Wniosek zostanie odrzucony również wtedy, gdy sąd uzna, że na podstawie przedstawionego dokumentu nie może być prowadzona egzekucja.
Postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności łączy się trwale z tytułem egzekucyjnym i taki tytuł opatruje się klauzulą wykonalności. Jeżeli na tytule egzekucyjnym nie można zapisać klauzuli wykonalności z powodu braku miejsca, klauzulę zamieszcza się na karcie trwale połączonej z tytułem egzekucyjnym, z tym że początek tekstu klauzuli powinien być umieszczony na tytule egzekucyjnym.
Jeżeli tytułem egzekucyjnym jest orzeczenie sądu albo ugoda zawarta przed sądem, sąd nie wydaje oddzielnego postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności, chyba że klauzula ma być nadana na rzecz osoby lub przeciwko osobom, które nie są wymienione w tytule egzekucyjnym jako uprawnione lub zobowiązane, albo tytuł egzekucyjny został wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

Meandry pisania wniosku :P

OKREŚLENIE SĄDU. Co do zasady wniosek o nadanie klauzuli wykonalności składa się do sądu I instancji, w którym sprawa się toczy. Gdy sąd wydał np. wyrok w jakiejś sprawie, wystarczy wpisanie tego samego adresu (z wydziałem), który widnieje na doręczonym dokumencie.
OZNACZENIE STRONY. Oznaczając strony trzeba pamiętać, by nie tytułować ich tak jak w pozwie: powód, pozwany. Strona, która składa wniosek jest wierzycielem, a strona przeciwna – dłużnikiem. Wynika to zresztą z treści tytułu egzekucyjnego, któremu ma być nadana klauzula i który powołuje się w treści wniosku.
SYGNATURA AKT. Przygotowując wniosek powinno się wpisać sygnaturę akt, która teraz określa sprawę i służy szybkiemu odszukaniu akt. Sygnatura akt jest podana w tytule egzekucyjnym, np. w wyroku, który posiada wierzyciel.
SFORMUŁOWANIE WNIOSKU. Oprócz nadania klauzuli wykonalności można wnioskować o przyznanie wierzycielowi kosztów klauzuli wykonalności i kosztów wniosku, a także o przesłanie tytułu wykonawczego (np. wyroku opatrzonego klauzulą wykonalności) na adres wierzyciela.
PODPIS. Każde pismo składane do sądu powinno być własnoręcznie podpisane. Nie dotyczy to sytuacji, gdy w imieniu wierzyciela działa pełnomocnik, np. adwokat czy radca prawny. Wówczas to on podpisuje wszelkie dokumenty (poza pełnomocnictwem).
ZAŁĄCZNIKI. Do wniosku trzeba dołączyć określone załączniki. Przede wszystkim trzeba dołączyć oryginał odpisu tytułu wykonawczego (np. orzeczenia), bo to na nim sąd przybije klauzulę wykonalności. Sobie należy zostawić kopię (ksero) tytułu wykonawczego, który został złożony do sądu.

Formalności

Wniosek można złożyć osobiście w biurze podawczym sądu lub też przesłać go pocztą – najlepiej listem poleconym. Ważne, by zachować dla siebie kopię tego wniosku wraz z potwierdzeniem jego złożenia: pieczęcią z sądu lub potwierdzeniem nadania.

Właściwy sąd (781 kpc)
Jak już powyżej pisałem, tytułowi egzekucyjnemu pochodzącemu od sądu, klauzulę wykonalności nadaje sąd pierwszej instancji, w którym sprawa się toczy. Tytułom egzekucyjnym pochodzącym od sądów administracyjnych oraz innym tytułom, klauzulę wykonalności nadaje sąd rejonowy właściwości ogólnej dłużnika, czyli jego miejsca zamieszkania. Jeżeli tej właściwości nie można ustalić, klauzulę nadaje sąd rejonowy, w którego okręgu ma być wszczęta egzekucja, a gdy wierzyciel zamierza wszcząć egzekucję za granicą – sąd rejonowy, w którego okręgu tytuł został sporządzony.

Termin rozpoznania wniosku (781[1] kpc)
Przepisy nakładają na sądy obowiązek niezwłocznego rozpoznawania takich wniosków. Niezwłoczne ich rozpoznanie musi nastąpić nie później niż w ciągu 3 dni od dnia jego złożenia (wpływu do Sądu). Procedura w tym zakresie jest zatem bardzo szybka. Nakazowi zapłaty nadaje klauzulę wykonalności sąd, który go wydał. Wyrokowi sądu polubownego lub ugodzie zawartej przed takim sądem klauzulę wykonalności nadaje sąd, w którym złożone są akta sprawy rozpoznawanej przez sąd polubowny. Właśnie do tych sądów powinno się kierować wniosek o nadanie klauzuli wykonalności.

PODSTAWA PRAWNA
• art. 776 i nast. ustawy Kodeks postępowania cywilnego (Dział II: Tytuły egzekucyjne i klauzule wykonalności)


WZÓR

Warszawa, dnia …………. r.

Sąd Rejonowy
dla Warszawy-Śródmieście
Wydział I Cywilny


Wierzyciel: Adam A., adres w aktach sprawy, reprezentowany przez ……………., (pełnomocnictwo w aktach sprawy)

Dłużnik: Bartosz B., adres w aktach sprawy

Sygn. akt: I C 123/11

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności


Działając w imieniu wierzyciela, wnoszę o:
1. nadanie klauzuli wykonalności …………. wydanemu przez Sąd Rejonowy …………. w dniu …………. w sprawie IC 123/11,
2. doręczenie mi tytułu wykonawczego, obejmującego odpis wyroku opatrzonego klauzulą wykonalności
3. przyznanie wierzycielowi kosztów klauzuli wykonalności i kosztów wniosku


…………………………

Załączniki:
1. odpis
2. dowód uiszczenia opłaty skarbowej (można też nakleić na wniosek odpowiednią ilość znaków opłaty skarbowej) – 6 zł od strony

Pozdrawiam i powodzenia ;)

1 komentarz:

  1. Skorzystaliśmy z usług kancelarii Gajda&Grzeszczyk www.gg-legal.pl/ – świetni prawnicy, którzy mają ogromną wiedzę na temat prawa pracy.

    OdpowiedzUsuń