Szukaj na tym blogu

wtorek, 7 lutego 2012

Sprostowanie, uzupełnienie i wykładnia wyroku w procedurze cywilnej część 3


W ostatnim czasie omówiłem problematykę sprostowania (350 k.p.c.) i uzupełniania wyroku (351 k.p.c.). Tym samym aby zakończyć ów temat, przedstawię wam w kilku słowach czym jest wykładnia wyroku. Życzę miłej lektury.

Wykładni wyroku dokonuje wyłączne sąd, który wydał „problematyczny w swej treści” wyrok. Nie ma ograniczeń co do tego, który z Sadów może dokonywać wykładni. Tym samym wykładni podlegają wyroki sądów I instancji, a także wyroki sądów odwoławczych.

Powszechnie przyjmuje się, że wykładnia może dotyczyć również i postanowień, nie tylko tych, które rozstrzygają co do istoty sprawy w postępowaniu nieprocesowym, ale także postanowień regulujących kwestie formalne.

Dokonanie wykładni wyroku nie jest ograniczone żadnym terminem. Ponadto wykładni podlega zarówno sama sentencja wyroku, jak i jego uzasadnienie. (postanowienie SN - Izba Cywilna z dnia 16 lutego 2006 r.; sygn. akt I CK 132/2005; LexPolonica nr 2794829 – „Konieczność dokonania wykładni wyroku zachodzi wówczas, gdy jego treść jest sformułowana w sposób niejasny, mogący budzić wątpliwości odnośnie do zawartego w nim rozstrzygnięcia zakresu wynikającej z niego powagi rzeczy osadzonej lub też sposobu jego wykonania. Wykładni podlega zarówno sentencja wyroku jak i jego uzasadnienie”)

Z koniecznością złożenia wniosku o dokonania wykładni wyroku spotkacie się wówczas, gdy jego treść (wyroku) będzie sformułowana w tak niejasny sposób, że próba jego rozszyfrowania na własną rękę może budzić wątpliwości co do samego rozstrzygnięcia, zakresu powstałej powagi rzeczy osądzonej czy też sposobu jego wykonania.

Wykładni wyroku może dokonać sąd z urzędu. Jednakże wniosek o wykładnię wyroku (wzór zamieszczam poniżej) może złożyć także strona i inne podmioty biorące udział w postępowaniu (postanowienie SN z 3 czerwca 1966 r., sygn. akt II CZ 75/66, LexPolonica nr 314762).

Samo rozstrzygnięcie wątpliwości co do treści wyroku zapada w formie postanowienia i może być ono wydane na posiedzeniu niejawnym. Tym samym w momencie wydania postanowienia na posiedzeniu niejawnym, ów postanowienie wyjaśniające wszystkie wątpliwości rozstrzygnięcia zawartego w wyroku doręczane są z urzędu stronom postępowania zgodnie z treścią art. 357 § 2 k.p.c. (postanowienie Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 27 maja 1994 r.; I ACz 189/94; LexPolonica nr 305339)

Orzecznictwo:

1. Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 14 listopada 2007 r. II CSK 93/2007 LexPolonica nr 2547474 - Nie ma podstaw do dokonania wykładni, gdy wątpliwości budzi nie treść wyroku, a skutki prawne jakie wywołuje.
2. Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 8 stycznia 1998 r.; III AO 25/97; LexPolonica nr 333385 - Wniosek o wykładnię wyroku nie może zmierzać do wyjaśnienia zawartych w uzasadnieniu orzeczenia wyrażeń prawniczych i znaczenia słów, ani do polemiki ze stanowiskiem sądu orzekającego w sprawie i wskazaniami co do dalszego postępowania.

WZÓR

Warszawa, dnia ……………… r.
Sąd Rejonowy
dla m.st. Warszawy
w Warszawie
Wydział … Cywilny
Powód: ………………
Pozwany: ……………
Sygn. akt ……………………

Wniosek o wykładnię wyroku

Wnoszę o wykładnię wyroku Sądu Rejonowego ……………… w Warszawie z dnia ……………… r., sygn. akt ………………… zobowiązującego pozwanego do ………………, poprzez określenie ………………………….

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia …………… r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie nakazał pozwanemu zapłatę …………… na rzecz powoda.
…………………………………… (tutaj musicie wskazać co waszym zdaniem podlega wykładni i krótko to uzasadnić).
W tym stanie rzeczy wniosek jest uzasadniony.
……………………

Załączniki:
- odpis wniosku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz