Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 31 października 2011

Wniosek egzekucyjny

Drodzy miłośnicy spraw zawiłych i skomplikowanych ;)

Jako, że ostatnio dane mi było opisać czynności, związane ze złożeniem wniosku o nadanie klauzuli wykonalności, kolejną naturalną czynnością jest przygotowanie wniosku egzekucyjnego.
Życzę miłej lektury i przypominam o klikaniu na reklamy (przecież za coś muszę żyć) :P

Powszechnie w piśmiennictwie uważa się, że sprawy egzekucyjne - w rozumieniu art. 758 k.p.c. – to te, w których chodzi o przymusowe urzeczywistnienie praw i obowiązków. Tym samym do tej kategorii możemy zaliczyć sprawy o przymusowe wykonanie orzeczeń i innych aktów wydanych w sprawach cywilnych, stanowiących tytuły egzekucyjne w myśl przepisów k.p.c.

Sprawami egzekucyjnymi w rozumieniu art. 758 k.p.c. należą do właściwości sądów rejonowych i urzędujących przy tych sądach komorników. Ponadto w literaturze można spotkać się jeszcze z innym pojęciem „inne organy egzekucyjne”, do których zalicza się organy policji, wojska, banki, dlatego że wykonują one niektóre czynności w postępowaniu egzekucyjnym (art. 765, 811, 1086, 889-892 k.p.c.).

Pomimo zapisu art. 758 k.p.c., możemy spotkać się z sytuacją gdy sprawy egzekucyjne będą należały do właściwości Sądów Okręgowych jako sądów pierwszej instancji,, czyli:
a) do wykonania czynności związanych z nadaniem klauzuli wykonalności orzeczeniom, które wydał (art. 781 k.p.c.)
b) w sprawach o stwierdzenie wykonalności orzeczeń sądów zagranicznych i ugód zawartych przed tymi sądami (art. 1151 k.p.c.),
c) do wydania postanowienia o połączeniu postępowań egzekucyjnych prowadzonych co do kilku nieruchomości położonych w okręgach właściwości różnych sądów rejonowych w razie egzekucji z nieruchomości (art. 926 § 1 k.p.c.).

Poza wymienionymi przypadkami Sąd Okręgowy - jako sąd pierwszej instancji - właściwy jest jeszcze do rozpoznania sprawy egzekucyjnej przekazanej mu przez Sąd Rejonowy w związku z powstałym zagadnieniem prawnym budzącym poważne wątpliwości (art. 13 § 2 i art. 18 § 1 k.p.c.). Wymieniony katalog czynności wykonywanych przez sąd okręgowy w pierwszej instancji wypływa - poza nadawaniem klauzuli wykonalności własnym orzeczeniom - z właściwości funkcjonalnej, a nie z pojęcia organu egzekucyjnego, który ma załatwiać „sprawy egzekucyjne”, czyli ogół tych spraw, a nie ich fragmenty. Tym bardziej nie jest też organem egzekucyjnym sąd okręgowy drugiej instancji, który ma obowiązek nadawania klauzuli wykonalności orzeczeniom przez siebie wydanym dopóty, dopóki akta sprawy znajdują się w tym sądzie (art. 781 zd. 2 k.p.c.), albo wyrokom zasądzającym roszczenie na rzecz pracownika (art. 477(6) § 2 k.p.c.).

Funkcjonariuszem publicznym, powołanym do pełnienia czynności egzekucyjnych i innych czynności wskazanych w ustawach jest Komornik (art. 1 i 2 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji - Dz. U. Nr 133, poz. 882). Traktowany jest on jako organ pomocniczy w stosunku do spraw należących do właściwości sądu.

Gdyby tytuł wykonawczy obejmował kilku współdłużników, komornik, do którego należy przeprowadzenie egzekucji przeciwko jednemu z nich, powołany jest również do przeprowadzenia egzekucji z tego samego tytułu przeciwko każdemu ze współdłużników, jeżeli czynności egzekucyjne mają być dokonane w okręgu tego samego sądu rejonowego. Komornik powołany do przeprowadzenia takiej egzekucji zawiadomi o wszczęciu i ukończeniu jej komornika, któremu sprawa przypadałaby według podziału czynności (§ 8 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 marca 1968 r. w sprawie czynności komorników Dz. U. Nr 10, poz. 52).

Właściwość
Zgodnie z ustawą Komornik działa na obszarze swojego rewiru komorniczego. Pamiętajcie jednak, że formalny jego wybór pozostawiono Wierzycielowi. W ten oto sposób w oparciu o art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornika sądowych i egzekucji (Dz.U. 2011 r. Nr 231 poz. 1376) wierzyciel ma prawo wyboru komornika na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z wyjątkiem spraw o egzekucję z nieruchomości oraz spraw w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio.


PODSTAWA PRAWNA
• art. 758 i nast. oraz 796 i nast. ustawy Kodeks postępowania cywilnego


WZÓR

Warszawa, dnia …………. r.

Komornik Sądowy
przy Sądzie Rejonowym
w ………………………
ul. ……………………..
…………………………


Wierzyciel: …………………………………

Dłużnik: ……………………………………

Wniosek egzekucyjny

Działając w imieniu wierzyciela, w oparciu o pełnomocnictwo, które dołączam do wniosku, posługując się tytułem wykonawczym opatrzonym klauzulą wykonalności – nakaz zapłaty Sądu Rejonowego w ……………….., Wydział …………………. z dnia ……………………, sygn. akt. …………., wnoszę o wyegzekwowanie od dłużnika następujących kwot:

1. należność główna ………………….
2. odsetki od należności głównej ……………………
3. zwrot kosztów procesu i klauzuli wykonalności ………………………..
4. koszty egzekucji …………………………….

Wnoszę o przeprowadzenie egzekucji z:
1. wierzytelności i ruchomości znajdujących się w miejscu zamieszkania dłużnika, a w szczególności z rachunków bankowych dłużnika
2. z ruchomości stanowiących własność dłużnika w szczególności samochodu marki …………. o numerze rejestracyjnym ……………………
3. wynagrodzenia za pracę dłużnika z tytułu zatrudnienia w …………………..
4. innego majątku dłużnika ustalonego przez Komornika.

Wyegzekwowaną kwotę proszę przekazać na konto wierzyciela mieszczące się w Banku …………………….. nr rachunku ………………………… z wyłączeniem zasądzonych kosztów zastępstwa procesowego, które proszę przekazać na konto Kancelarii ……………… mieszczące się w Banku ………………… nr rachunku ………………………………..


………………………………….



Załączniki:
- tytuł wykonawczy (w oryginale)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz