Szukaj na tym blogu

piątek, 28 października 2011

Podpadł ci Sędzia lub Sąd !? Powiedz co o nim sądzisz ale wyłącznie na piśmie :)

Zgodnie z uchwałą siedmiorga sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego z 26 października 2011 r. (sygn. akt I KZP 8/2011), Sądy mogą nakładać kary porządkowe tylko wobec osób obecnych podczas i w miejscu czynności sądowych, niezależnie od formy naruszenia przez nich powagi sądu. Natomiast kar tych nie można stosować do naruszeń dokonanych poza rozprawą, w tym na piśmie.

Prawo o ustroju sądów powszechnych stanowi, że w razie naruszenia powagi, spokoju lub porządku czynności sądowych albo ubliżenia sądowi, innemu organowi lub osobom biorącym udział w sprawie, sąd może ukarać winnego karą porządkową do 10 tys. zł grzywny lub karą pozbawienia wolności do czternastu dni. Sądy mają do tego prawo w ramach tzw. policji sesyjnej.

Na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich SN rozstrzygnął, czy ten zapis ma zastosowanie także wobec ubliżenia w piśmie do sądu. W uzasadnieniu SN można przeczytać, iż w obecnym orzecznictwie SN, sądów administracyjnych oraz w piśmiennictwie prawnym są liczne rozbieżności co do tego problemu. SN zwrócił również uwagę, że sądy nie mogą sięgać po kary porządkowe, jeśli danego czynu dokonano poza rozprawą lub innym posiedzeniem sądu.

Tym samym jeśli ktoś w piśmie do sądu użyje np. "nieobyczajnych słów", to może podlegać odpowiedzialności innej niż w ramach policji sesyjnej - np. na podstawie artykułów kodeksu karnego mówiących o znieważeniu funkcjonariusza publicznego lub poniżaniu konstytucyjnego organu RP (za co grozi kara do 2 lat więzienia) albo też w drodze odpowiedzialności cywilnej.

Tym samym do piór ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz