Szukaj na tym blogu

wtorek, 10 stycznia 2012

Wyjawienie przedmiotu spadku

Zdarza się i tak, że po sporządzeniu spisu inwentarza zachodzą pewne wątpliwości, czy zostały w nim zamieszczone wszystkie przedmioty należące do spadku oraz czy zamieszczono w spisie inwentarza długi faktycznie istnieją.
Wówczas to sąd spadku z urzędu lub na wniosek spadkobiercy, wykonawcy testamentu, wierzyciela spadku albo właściwego urzędu skarbowego, może nakazać spadkobiercy aby ten złożył do akt sprawy spadkowej stosowne oświadczenia, wykazu lub zapewnienia zgodnie z treścią art. 655 § 1 k.p.c.
Przedmiotowe postępowanie w przedmiocie wyjawienia przedmiotów spadkowych odbywa się w dwu etapach:
1. wydanie postanowienia przez sąd spadku jako pierwszy etap,
2. w myśl art. 658 k.p.c., wniosek uprawnionego do złożenia wniosku o wyjawienie przedmiotów spadkowych oraz wezwanie spadkobiercy do wykonania nałożonych na niego obowiązków jako drugi etap. W tym przypadku sąd spadku, równocześnie ze skierowaniem wezwania do spadkobiercy wyznaczy termin dla posiedzenia jawnego (art. 658 w zw. z art. 656 k.p.c.), na którą wezwie wszystkich uczestników postępowania spadkowego.

Termin tego posiedzenia powinien wynosić co najmniej dwa tygodnie (14 dni) po upływie terminu wyznaczonego w postanowieniu. Pamiętać należy również, że stawiennictwo uczestników nie jest obowiązkowe a ich nieobecność nie tamuje rozpoznania sprawy.
Konsekwencjami prawnymi niedopełnienia przez spadkobiercę obowiązków objętych postanowieniem lub odmowy odpowiedzi na pytania przedstawione na rozprawie są środki, które sąd może zastosować, stosując przepisy o egzekucji świadczeń niepieniężnych. Jest to grzywna w celu przymuszenia oraz areszt.

WZÓR

Wrocław, dnia …………………… r.

Sąd Rejonowy
we Wrocławiu
Wydział I Cywilny

Wnioskodawca: …………………, zam. ………………….
reprezentowana przez ………………………………………
Uczestnik: ………………………, zam. …………………….

Wniosek o wyjawienie przedmiotów spadkowych

Działając w imieniu wnioskodawcy w oparciu o pełnomocnictwo, które przedkładam do akt sprawy, wnoszę o nakazanie …………………, spadkobiercy zmarłego w dniu ……………. ……………………, aby złożył:
1) oświadczenie, że podając do spisu inwentarza spadku, sporządzonego przez komornika skarbowego z Urzędu Skarbowego we Wrocławiu w dniu ………… r. nr …………………, w postaci rzeczy, praw majątkowych oraz długów, nie zataił żadnego przedmiotu wchodzącego do spadku ani nie usunął oraz że nie podał do spisu inwentarza nieistniejących długów - w terminie … dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia,
2) wykaz przedmiotów spadkowych nieujawnionych w powyższym spisie inwentarza, jeżeli są mu znane, ze wskazaniem ich miejsca, w tym również dotyczących dokumentów odnoszących się do praw majątkowych - w terminie … dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia,
3) zapewnienie, że złożone oświadczenie i wykaz są prawidłowe i zupełne - w terminie … dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia.

Uzasadnienie


…………………

podpis wnioskodawczyni)

Załączniki:
1) odpis skrócony aktu zgonu ……………,
2) odpis testamentu ……………… z dnia ……………,
3) odpis protokołu ze spisu inwentarza,
4) odpis dowodu rejestracyjnego,
5) odpis umowy kupna-sprzedaży samochodu,
6) odpis wniosku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz