Szukaj na tym blogu

czwartek, 5 stycznia 2012

Ogłoszenie testamentu (646-654 k.p.c.)



No dobrze, omówiłem już zagadnienia związane za zabezpieczeniem spadku oraz przyjęciem lub odrzuceniem spadku a tym samym przyszła kolej na ogłoszenie testamentu.

W myśl art. 646 k.p.c., obowiązek złożenia testamentu w sądzie spadku dotyczy wszystkich osób fizycznych i prawnych, a także organów państwowych i samorządowych, mających testament w swoim dzierżeniu. Wspomniany obowiązek powstaje z chwilą powzięcia stosownej wiadomości o śmierci testatora i dotyczy wszystkich testamentów, nawet tych, które są nieważne lub zostały odwołane.

Co prawda wspomniany powyżej przepis nie formalizuje obowiązku złożenia testamentu w sądzie spadku, jednakże jest wskazane, aby osoba władająca ów dokumentem, dokonała złożenia go osobiście lub za pośrednictwem zaufanego posłańca.

Osoby bezzasadnie uchylającej się od obowiązku wydania testamentu ponosi odpowiedzialność cywilnoprawną na podstawie art. 415 k.c. Poszkodowany będzie więc mógł dochodzić z tego tytułu odszkodowania w drodze odrębnego procesu.

Niezależnie od tego, czy powstała szkoda i czy poszkodowany jej dochodzi, sąd zawsze może nałożyć na osobę uchylającą się z tego obowiązku, grzywnę w wysokości do 5.000 zł zgodnie z art. 163 § 1 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.


WZÓR

………………, dnia ……………… r.

Sądu Rejonowego
dla Warszawy …………
Wydział … Cywilny
w Warszawie

Wnioskodawca:
…………………, zam. w …………………………,

WNIOSEK
o otwarcie i ogłoszenie testamentu, przyjęcie oświadczenia o odrzuceniu spadku, przyjęcie oświadczenia o przyjęciu spadku, stwierdzenie nabycia spadku


Działając w imieniu wnioskodawcy, w oparciu o pełnomocnictwo, które dołączam do akt wnoszę o (w zależności od tego czego będziecie chcieli !!!):
1) otwarcie i ogłoszenie testamentu własnoręcznego sporządzonego przez ………w dniu ……………… r., zmarłego ……………… r. w ………………, w miejscu stałego zamieszkania;
2) przyjęcie od …………… - ……… spadkodawcy, oświadczenia o odrzuceniu spadku (zarówno co do dziedziczenia testamentowego, jak i ustawowego),
3) przyjęcie od …………………, ………… spadkodawcy …………… oświadczeń o przyjęciu spadku, według ustawowego porządku dziedziczenia,
4) stwierdzenie, że ……………… nabyły spadek po zmarłym …………… na podstawie ustawowego porządku dziedziczenia - po połowie.

Uzasadnienie

…………………………

Załączniki:
………………

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz