Szukaj na tym blogu

środa, 25 stycznia 2012

Umorzenie i zawieszenie postępowania wykonawczego (art 15 kkw)



Jako że los sprawił, iż w ostatnim czasie zajmowałem się tematem „zawieszenia postępowania wykonawczego” postanowiłem poświęcić mu troszkę więcej czasu i przekazać wam swoją wiedzę i spostrzeżenia pozyskane w tym temacie a jako, że przy okazji można zająć się również umorzeniem postępowania wykonawczego jemu również poświęcę kilka chwil.

Instytucja umorzenia jak i zawieszenia postępowania wykonawczego szczegółowo unormowana została przez art. 15 kodeksu karnego wykonawczego (Dz.U.1997.90.557).

Przepis ten brzmi następująco:
Art. 15. § 1. Sąd umarza postępowanie wykonawcze w razie przedawnienia wykonania kary, śmierci skazanego lub innej przyczyny wyłączającej to postępowanie.

§ 2. Jeżeli zachodzi długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca postępowanie wykonawcze, a w szczególności jeżeli nie można ująć skazanego albo nie można wykonać wobec niego orzeczenia z powodu choroby psychicznej lub innej przewlekłej, ciężkiej choroby, postępowanie zawiesza się w całości lub w części na czas trwania przeszkody.

§ 2a. Na postanowienie w przedmiocie umorzenia lub zawieszenia postępowania wykonawczego przysługuje zażalenie.

§ 3. Zawieszenie postępowania wykonawczego nie wstrzymuje biegu przedawnienia, chyba że skazany uchyla się od wykonania kary. Okres wstrzymania biegu przedawnienia nie może przekroczyć 10 lat.

Zacznijmy od zawieszenia postępowania wykonawczego. Instytucja ta szczegółowo uregulowana została w paragrafie 2 tegoż artykułu. Określone zostały w nim podstawy zawieszenia postępowania wykonawczego oraz wskazane przykładowe okoliczności uzasadniające podjęcie decyzji w tym przedmiocie. Zgodnie z nimi postępowanie wykonawcze ulega zawieszeniu, gdy zachodzi długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca jego prowadzenie, w szczególności nie można ująć skazanego albo nie można wykonać orzeczenia wobec skazanego z powodu choroby psychicznej lub innej przewlekłej, ciężkiej choroby.

Tym samym zawieszenie postępowania wykonawczego będzie polegało na wstrzymaniu jego biegu na czas wyznaczony trwaniem ów przeszkody. Pamiętajmy jednak, że przeszkoda procesowa na którą będziemy się powoływać uzasadniając zawieszenie postępowania wykonawczego muszą być zawsze związane z osobą skazanego.

Przepis ten ma jednak jedną niezwykle istotną wadę a mianowicie nie wyjaśnia, jak należy rozumieć długotrwałość przeszkody oraz przewlekłość ciężkiej choroby lub choroby psychicznej. W tym też celu koniecznym jest przyjęcie, że ocena długotrwałości przeszkody oraz przewlekłości choroby należeć będzie do sądu a opierać się będzie na opinii specjalistycznej.

Orzecznictwo:
Proponuję zapoznać się z następującymi orzeczeniami poświęconymi tej tematyce a mianowicie:
- postanowieniu SA w Lublinie z 28 grudnia 2005 r., sygn. akt II AKzw 876/05, LexPolonica nr 1660367
- chwale w składzie 7 sędziów SN z 28 stycznia 1971 r., sygn. akt VI KZP 71/70, LexPolonica nr 307105
- uchwale SN z 19 kwietnia 2000 r., sygn. akt I KZP 8/00, LexPolonica nr 344637
- postanowieniu SN z 16 lipca 1975 r., sygn. akt I KRN 23/75, LexPolonica nr 397739

Jeżeli chodzi o umorzenie postępowania wykonawczego to zgodnie z paragrafem 1 przywołanego przepisu następuje ono z dwóch wyraźnie określonych przesłanek tj. śmierci skazanego oraz przedawnienia wykonania kary.

Jako że co do śmierci skazanego nie powinny pojawiać się jakiekolwiek wątpliwości to przy ustalaniu obligatoryjnych przesłanek umorzenia postępowania wykonawczego w postaci przedawnienia wykonania kary, należy sięgnąć do treści art. 103 k.k., zgodnie z którym nie można wykonać kary, gdy od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło lat:
1) 30 - w razie skazania na karę pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat albo karę surowszą,
2) 15 - w razie skazania na karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą 5 lat,
3) 10 - w razie skazania na inną karę.

Ponadto po upływie 10 lat następuje przedawnienie wykonania środków karnych wskazanych przez art. 39 pkt 1-4 oraz 6 i 7 k.k. Natomiast jeżeli chodzi o przedawnienie wykonania obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę to wówczas przedawnienie nastąpi po 15 latach.

Z tych też względów terminy przedawnienia będą miały charakter terminów bezwzględnych, których nie przerwie żadne zdarzenia lub czynność prawna.

Co ciekawe w kodeksie karnym nie uregulowano zagadnień w przedmiocie przedawnienia wykonywania środków zabezpieczających. Z tych też względów w kwestii tej w doktrynie występują spore rozbieżności. Według części poglądów należy stosować odpowiednio przepisy dotyczące przedawnienia wykonania kar i środków karnych. Z kolei zwolennicy odmiennej opcji akcentują, że pominięcie kwestii przedawnienia wykonywania środków zabezpieczających stanowiło celową decyzję ustawodawcy, podyktowaną odmienną istotą i celami tych środków. Sami zdecyduję po której stronie stoicie.

Ostatnia acz niezwykle istotna kwestia. Od postanowienia w przedmiocie umorzenia lub zawieszenia postępowania wykonawczego przysługuje wam zażalenie !!!

wtorek, 17 stycznia 2012

Wniosek o ustanowienie TNS (Tymczasowy Nadzorca Sądowy - art. 36 prawa upadłościowego i naprawczego)

Kilka dni temu a dokładniej to 7 stycznia opisałem dla was czym jest i z czym się je przygotowując „Wniosek wierzyciela o ogłoszenie upadłości”. Stosowny dokument miał ręce i nogi acz nie zawierał jednego drobnego elementu jakim jest wnioskowanie o ustanowienie TNS. Tak więc poświęcę troszkę czasu i opiszę kim jest TNS oraz jakie należą do niego obowiązki. Tym samym życzę miłej lektury i pamiętajcie o tym aby już więcej nie dopuścić do tej luki ;)

Zgodnie z art. 36 prawa upadłościowego i naprawczego, w przypadku złożenia przez wierzyciela wniosku o ogłoszenie upadłości musi on zażądać, aby sąd zabezpieczył majątek dłużnika.

Pamiętajcie przy składaniu wniosku iż obawa, że brak zabezpieczenia pozbawi wierzycieli zaspokojenia, nie jest przesłanką dokonania zabezpieczenia majątku przez Sąd, ponieważ zabezpieczenie następuje z urzędu z chwilą skutecznego złożenia wniosku przez dłużnika lub z chwilą zażądania tego przez wierzyciela, który, co istotne, musi być zarazem wnioskodawcą. Natomiast okoliczność taka może stanowić istotną przesłankę dla zastosowania zabezpieczenia przez zarząd przymusowy.

Zabezpieczenie majątku może polegać na ustanowieniu TNS czyli tymczasowego nadzorcy sądowego, który jest „powoływany” przez sąd upadłościowy orzekający w składzie trzech sędziów zawodowych. Ustanowienie ów „przedstawiciela” ma charakter przejściowy i trwa do chwili objęcia majątku przez syndyka albo nadzoru przez nadzorcę sądowego lub zarządcę.

Gdy sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, tymczasowy nadzorca sprawuje swoją funkcję do czasu uprawomocnienia się postanowienia. Może się jednak zdarzyć tak, że okoliczności sprawy będą przemawiały za wyborem innego sposobu zabezpieczenia lub zastosowania jednocześnie kilku innych sposobów.

Oczywistym jest, że tymczasowy nadzorca sądowy ma za zadanie zabezpieczenie roszczeń wierzycieli. W tym celu podejmuje działania mające na celu ochrony majątku dłużnika przed ewentualnym jego uszczupleniem. Aby dłużnik nie wyzbył się swojego majątku tymczasowy nadzorca sądowy kontroluje działania dłużnika oraz sprawdza, w jaki sposób dysponuje on ów majątkiem.

Tymczasowy nadzorca sądowy sporządza sprawozdanie finansowe na dzień uprawomocnienia się postanowienia o ustanowieniu tymczasowego nadzorcy sądowego. Sporządza on także okresowe sprawozdania z podejmowanych przez siebie czynności. W przypadku zwołania wstępnego zgromadzenia wierzycieli do obowiązków tymczasowego nadzorcy sądowego należy sporządzenie projektu spisu wierzytelności. Tymczasowy nadzorca informuje również sąd o działaniach dłużnika polegających na ukrywaniu majątku lub niewykonywaniu poleceń nadzorcy.

Zasadniczy problem może pojawić się wówczas, gdy wniosek o ogłoszenie upadłości złoży dłużnik, a z okoliczności sprawy wynika, że może on nie posiadać majątku wystarczającego do pokrycia kosztów postępowania upadłościowego, a tym samym pokrycia kosztów wynagrodzenia tymczasowego nadzorcy sądowego. W skrajnie oczywistych przypadkach, gdy z dokumentów załączonych przez dłużnika do wniosku jednoznacznie będzie wynikało, że dłużnik nie ma żadnego majątku na pokrycie kosztów postępowania sąd może także zamiast wszczynać postępowanie zabezpieczające oddalić wniosek o ogłoszenie jego upadłości na podstawie art. 13. Zabezpieczanie majątku będzie w takim przypadku całkowicie bezprzedmiotowe. Skoro nie ma majątku, to nie ma czego zabezpieczać, a wszczynanie takiego postępowania nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia.

Tymczasowy nadzorca sądowy pełni swoją funkcję do czasu powiadomienia go o odwołaniu lub do dnia wygaśnięcia funkcji. Po ustaniu funkcji może on złożyć do sądu wniosek o przyznanie mu stosownego ostatecznego wynagrodzenia.

Zarząd spadku nieobjętego (666-668 k.p.c.)



Podstawową przesłanką dla sporządzenia skutecznego wniosku o ustanowienie kuratora jest nieobjęcie spadku przez jakiegokolwiek spadkobiercę lub nieznajomość spadkobiercy.

Właściwym do rozpoznania wniosku o ustanowienie kuratora spadku jest sąd spadku. Dopuszcza się aby Sąd spadku mógł wydać postanowienie o zabezpieczeniu spadku poprzez spisanie inwentarza nawet, gdy w jego okręgu nie znajdują się rzeczy będące w chwili otwarcia spadku we władaniu spadkodawcy.

Zgodnie z art. 23 ustawy o kosztach, wniosek o ustanowienie kuratora podlega opłacie stałej w wysokości 40 zł, a opłata stała przy wniosku o wydanie przez sąd postanowienia o spisaniu inwentarza spadku w myśl art. 49 (art. 49 ust. 1 pkt 3) przywołanej wcześniej ustawy wynosi 50 zł. Pamiętać jednakże należy, że za dokonanie spisu inwentarza spadku opłata stała wynoszącą 10% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za każdą rozpoczętą godzinę pobiera komornik.

Spis inwentarza może być również przeprowadzony przez Urząd Skarbowy a ściślej przez komornika skarbowego zgodnie z § 1 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 1 października 1991 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania przy zabezpieczaniu spadku i sporządzaniu spisu inwentarza. Za taką czynność nie przewiduje się odrębnej opłaty.

wtorek, 10 stycznia 2012

Wyjawienie przedmiotu spadku

Zdarza się i tak, że po sporządzeniu spisu inwentarza zachodzą pewne wątpliwości, czy zostały w nim zamieszczone wszystkie przedmioty należące do spadku oraz czy zamieszczono w spisie inwentarza długi faktycznie istnieją.
Wówczas to sąd spadku z urzędu lub na wniosek spadkobiercy, wykonawcy testamentu, wierzyciela spadku albo właściwego urzędu skarbowego, może nakazać spadkobiercy aby ten złożył do akt sprawy spadkowej stosowne oświadczenia, wykazu lub zapewnienia zgodnie z treścią art. 655 § 1 k.p.c.
Przedmiotowe postępowanie w przedmiocie wyjawienia przedmiotów spadkowych odbywa się w dwu etapach:
1. wydanie postanowienia przez sąd spadku jako pierwszy etap,
2. w myśl art. 658 k.p.c., wniosek uprawnionego do złożenia wniosku o wyjawienie przedmiotów spadkowych oraz wezwanie spadkobiercy do wykonania nałożonych na niego obowiązków jako drugi etap. W tym przypadku sąd spadku, równocześnie ze skierowaniem wezwania do spadkobiercy wyznaczy termin dla posiedzenia jawnego (art. 658 w zw. z art. 656 k.p.c.), na którą wezwie wszystkich uczestników postępowania spadkowego.

Termin tego posiedzenia powinien wynosić co najmniej dwa tygodnie (14 dni) po upływie terminu wyznaczonego w postanowieniu. Pamiętać należy również, że stawiennictwo uczestników nie jest obowiązkowe a ich nieobecność nie tamuje rozpoznania sprawy.
Konsekwencjami prawnymi niedopełnienia przez spadkobiercę obowiązków objętych postanowieniem lub odmowy odpowiedzi na pytania przedstawione na rozprawie są środki, które sąd może zastosować, stosując przepisy o egzekucji świadczeń niepieniężnych. Jest to grzywna w celu przymuszenia oraz areszt.

WZÓR

Wrocław, dnia …………………… r.

Sąd Rejonowy
we Wrocławiu
Wydział I Cywilny

Wnioskodawca: …………………, zam. ………………….
reprezentowana przez ………………………………………
Uczestnik: ………………………, zam. …………………….

Wniosek o wyjawienie przedmiotów spadkowych

Działając w imieniu wnioskodawcy w oparciu o pełnomocnictwo, które przedkładam do akt sprawy, wnoszę o nakazanie …………………, spadkobiercy zmarłego w dniu ……………. ……………………, aby złożył:
1) oświadczenie, że podając do spisu inwentarza spadku, sporządzonego przez komornika skarbowego z Urzędu Skarbowego we Wrocławiu w dniu ………… r. nr …………………, w postaci rzeczy, praw majątkowych oraz długów, nie zataił żadnego przedmiotu wchodzącego do spadku ani nie usunął oraz że nie podał do spisu inwentarza nieistniejących długów - w terminie … dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia,
2) wykaz przedmiotów spadkowych nieujawnionych w powyższym spisie inwentarza, jeżeli są mu znane, ze wskazaniem ich miejsca, w tym również dotyczących dokumentów odnoszących się do praw majątkowych - w terminie … dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia,
3) zapewnienie, że złożone oświadczenie i wykaz są prawidłowe i zupełne - w terminie … dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia.

Uzasadnienie


…………………

podpis wnioskodawczyni)

Załączniki:
1) odpis skrócony aktu zgonu ……………,
2) odpis testamentu ……………… z dnia ……………,
3) odpis protokołu ze spisu inwentarza,
4) odpis dowodu rejestracyjnego,
5) odpis umowy kupna-sprzedaży samochodu,
6) odpis wniosku.

sobota, 7 stycznia 2012

Wniosek wierzyciela o ogłoszenie upadłości (Prawo upadłościowe i naprawcze))



Krąg podmiotów, wobec których może zostać ogłoszona upadłość, określają art. od 5 do 9 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze i są to:
1) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne nieprowadzące działalności gospodarczej;
2) wspólnicy osobowych spółek handlowych, ponoszący odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem;
3) wspólnicy spółek partnerskich.

Z kolei nie można ogłosić upadłości względem:
1) Skarbu Państwa;
2) jednostek samorządu terytorialnego;
3) publicznych samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej;
4) instytucji i osób prawnych utworzonych w drodze ustawy, chyba że ustawa ta stanowi inaczej, oraz utworzonych w wykonaniu obowiązku nałożonego ustawą;
5) osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne;
6) uczelni.

Z kolei osoby uprawnione do złożenia wniosku wskazane zostały w art. 20 i jest to dłużnik lub każdy jego wierzyciel.

Zgodnie z treścią art. 21, każdy dłużnik jest obowiązany, nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości.

W przypadku wniosku o ogłoszenie upadłości, pochodzącego od wierzyciela, jego wymogi formalne określone zostały w art. 22 oraz art. 24 prawa upadłościowego i naprawczego.

Zgodnie z art. 74 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. 2005 r. Nr 167 poz. 1398 z późn. zm.) wniosek o ogłoszenie upadłości podlega opłacie stałej w wysokości 1.000 zł.

WZÓR
Wniosek wierzyciela o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika

Wrocław, dnia 6 stycznia 2012 r.

Sędzia-komisarz SSR Zygmunt Odgórny

Sąd Rejonowy
dla Miasta Stołecznego Warszawa
Wydział X Gospodarczy
dla spraw Upadłościowych i Naprawczych
Sygnatura akt X GU 340/11


Wierzyciel:
AZ Sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu ul. Powstańców Śląskich 254 D
reprezentowana przez radcę prawnego …………
z Kancelarii …………………………………….
adres do doręczeń ul. Podwale 25, 50-540 Wrocław

Dłużnik:
MARCO-BUD Sp. z o.o.
z siedzibą w Warszawie ul. Św. Jerzego 13, 00-232 Warszawa

Wniosek wierzyciela o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika

Działając w imieniu wierzyciela wnoszę o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika MARCO-BUD spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie.

Uzasadnienie

MARCO-BUD to spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie, wpisana w rejestrze przedsiębiorców pod numerem 0000123456. Reprezentantami dłużnika są Jan i Adam Kowalscy, uprawnieni do reprezentacji łącznej.
Przedsiębiorstwo dłużnika i jego majątek - zgodnie z wiedzą wnioskodawcy - znajduje się w miejscu siedziby Spółki w Warszawie przy ul. Św. Jerzego 13.
Przedmiotem działalności dłużnika są usługi budowlane w specjalizacji instalacji wodno-kanalizacyjnych. Wnioskodawca dostarczał dłużnikowi materiały budowlane. Współpraca pomiędzy wnioskodawcą a dłużnikiem trwała nieprzerwanie od 2005 r. i przebiegała poprawnie. Z końcem roku 2010 doszło jednak do powtarzających się opóźnień w regulowaniu przez dłużnika zobowiązań. Ostatecznie od marca 2011 r. dłużnik zaprzestał spłacania zobowiązań na rzecz wnioskodawcy. Łączne zobowiązania dłużnika wobec wierzyciela wynoszą 800.000 zł wraz z odsetkami ustawowymi.
Dowód:
- faktury VAT 3/3/11.
Wnioskodawca uzyskał prawomocny nakaz zapłaty na powyższą sumę wydany przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu z dnia 3 czerwca 2011 r. i opatrzony klauzulą wykonalności w dniu 17 lipca 2011 r., sygn. X G 12/2011. Po uzyskaniu klauzuli wykonalności na ww. nakazie zapłaty wierzyciel złożył wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi. Postępowanie to jest prowadzone przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym we Wrocławiu pod sygnaturą KM 2456/2011.
Dowód:
- odpis nakazu zapłaty Sądu Rejonowego we Wrocławiu, sygn. X G 12/2011,
- odpis postanowienia Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym we Wrocławiu, sygn. KM 2456/2011.
Postępowanie egzekucyjne okazało się bezskuteczne. W jego toku czynności prowadzonych przez ww. Komornika, wnioskodawca dowiedział się, że przeciwko dłużnikowi prowadzona jest przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym Poznaniu, sygn. akt KM 2450/2008 egzekucja z wniosku innych wierzycieli.
Pomimo pozyskania tej informacji, wierzyciel nie wszedł w posiadanie jakichkolwiek dokumentów potwierdzających te dane, nie posiada również możliwości ich uzyskania we własnym imieniu, dlatego też wnosi o zwrócenie się przez Sąd do Komornika w Poznaniu o przesłanie wspomnianych akt - lub co najmniej informacji z akt postępowania o sygn. KM 2450/2008.
Dowód:
- akta Komornika Sądowego w Poznaniu sygn. akt V KM 2450/2008.
Ponadto na chwilę obecną dłużnik posiada nieuregulowane zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS uzyskał wpis hipotek przymusowych na nieruchomości należącej do dłużnika w kwocie łącznej 76.258,32 zł.
Zatem w świetle wiedzy, jaką dysponuje wnioskodawca, dłużnik stał się niewypłacalny, ponieważ nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań.
Za wnioskodawcę pełnomocnik.
...........................
(podpis)

Załączniki:
1. odpis wniosku wraz z załącznikami,
2. pełnomocnictwo,
3. aktualny odpis z KRS dłużnika,
4. odpis nakazu zapłaty Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieście we Wrocławiu z dniu 25 czerwca 2006 r. sygn. ………………,
5. odpis postanowienia Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym we Wrocławiu o wszczęciu postępowania sygn. KM 2456/2011

Zgłoszenie wierzytelności (Prawo upadłościowe i naprawcze)



W celu uzyskania prawa uczestniczenia w postępowaniu upadłościowym, każdy wierzyciel obowiązany jest zgłosić swoje wierzytelności w terminie określonym w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości (art. 51 ust. 1 pkt 4 pr. up. n.). Szczegółowe informacje w tym temacie publikowane są na stronach internetowych Monitora Sądowego i Gospodarczego (www.imsig.pl)

Zgłoszenia wierzytelności zgodnie z treścią art. 51 prawa upadłościowego i naprawczego, należy dokonać do rąk sędziego-komisarza.

Każde zgłoszenia należy dokonać na piśmie w dwóch egzemplarzach (art. 239). W zgłoszeniu zgodnie z art. 240 należy wymienić:
a) imię i nazwisko, firmę wierzyciela, jego miejsce zamieszkania lub siedzibę,
b) określenie wierzytelności wraz z należnościami ubocznymi oraz wartość wierzytelności niepieniężnej,
c) dowody wierzytelności, jeżeli są to dokumenty, należy dołączyć w oryginale lub uwierzytelnionym odpisie,
d) kategorię, do której wierzytelność ma być zaliczona,
e) zabezpieczenie związane z wierzytelnością oraz sumę zabezpieczenia, a w razie gdy upadły nie jest dłużnikiem osobistym, przedmiot zabezpieczenia, z którego wierzytelność podlega zabezpieczeniu,
f) stan sprawy, jeżeli co do wierzytelności toczy się postępowanie sądowe lub administracyjne.

Ważną zasadą jest, że nie ma potrzeby zgłoszenia wierzytelności, które zostały stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądowym wydanym po ogłoszeniu upadłości. Wierzytelności te są umieszczane na liście z urzędu zgodnie z art. 237.

Na podstawie zgłoszeń sporządzana jest lista wierzytelności (art. 244). Wyciąg z tej listy po ukończeniu lub umorzeniu postępowania stanowi tytuł egzekucyjny przeciwko upadłemu (art. 264).

Zgłoszenie wolne jest od opłat sądowych.


WZÓR

Wrocław, dnia 6 stycznia 2012 r.

Sędzia-komisarz SSR Zygmunt Odgórny

Sąd Rejonowy
dla Miasta Stołecznego Warszawa
Wydział X Gospodarczy
dla spraw Upadłościowych i Naprawczych
Sygnatura akt X GU 340/11

Wierzyciel:
AZ Sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu ul. Powstańców Śląskich 254 D
reprezentowana przez radcę prawnego …………
z Kancelarii …………………………………….
adres do doręczeń ul. Podwale 25, 50-540 Wrocław

Upadły:
MARCO-BUD Sp. z o.o.
z siedzibą w Warszawie ul. Św. Jerzego 13, 00-232 Warszawa

Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym

Działając jako pełnomocnik Spółki AZ z siedzibą we Wrocławiu, działając w oparciu o udzielone mi pełnomocnictwo, które dołączam do niniejszego zgłoszenia, w związku z ogłoszoną w dniu 20 grudnia 2011 r. upadłością dłużnika MARCO-BUD Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, na podstawie art. 239 i 240 prawa upadłościowego i naprawczego zgłaszam do masy upadłości przysługującą mojemu mocodawcy wierzytelność w kwocie łącznej 893.008,78 zł (słownie: osiemset dziewięćdziesiąt trzy tysiące osiem złotych 78/100) w tym:
- należność główna – 800.000,00 zł,
- odsetki – 75.791,78 zł, liczone od dnia wymagalności (27 marzec 2011 r.) do dnia poprzedzającego ogłoszenie upadłości (20 grudnia 2011 r.),
- koszty sądowe i egzekucyjne – 17.217,00 zł

Uzasadnienie

W dniu 10 marca 2011 r. strony zawarły umowę jako wieloletni partnerzy biznesowi, na podstawie której wierzyciel był zobowiązany dostarczyć pod wskazany w umowie adres materiały budowlane, a upadły do zapłaty - w oparciu o wystawioną fakturę VAT w nieprzekraczalnym terminie - należności w kwocie 800.000,00 zł. Objęte zakresem umowy zamówienie zostało przez wierzyciela wykonane. Upadły pomimo przyjęcia zamówionych materiałów jaki i samej faktury – co zostało potwierdzone własnoręcznym podpisem - do dnia dzisiejszego nie uiścił należności.
Dowód:
umowa z dnia 10 marca 2011 r.,
faktury VAT z dnia 13 marca 2011 r. nr 3/3/11
Co do przedmiotowej wierzytelności toczyło się postępowanie sądowe z powództwa wierzyciela na podstawie złożonego w dniu 8 maja 2011 r. nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. W dniu 3 czerwca 2011 r., Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia we w Wrocławiu w sprawie o sygn. X G 12/2011 uwzględnił powództwo w całości wydając nakaz zapłaty. W dniu 17 lipca 2011 r. ww. Sąd Rejonowy nadał klauzulę wykonalności nakazowi zapłaty.
Dowód: odpis prawomocnego wyroku.
Aktualnie co do wierzytelności nie toczy się postępowanie sądowe ani egzekucyjne.
Wierzytelność zgodnie z art. 342 prawa upadłościowego i naprawczego podlega zaspokojeniu w pełnej wysokości z kategorii czwartej.

Podpis
......................................

Załączniki:
1. odpis z KRS wierzyciela
2. pełnomocnictwo,
3. oryginał nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym,
4. odpis zgłoszenia wraz z załącznikami.

czwartek, 5 stycznia 2012

Ogłoszenie testamentu (646-654 k.p.c.)



No dobrze, omówiłem już zagadnienia związane za zabezpieczeniem spadku oraz przyjęciem lub odrzuceniem spadku a tym samym przyszła kolej na ogłoszenie testamentu.

W myśl art. 646 k.p.c., obowiązek złożenia testamentu w sądzie spadku dotyczy wszystkich osób fizycznych i prawnych, a także organów państwowych i samorządowych, mających testament w swoim dzierżeniu. Wspomniany obowiązek powstaje z chwilą powzięcia stosownej wiadomości o śmierci testatora i dotyczy wszystkich testamentów, nawet tych, które są nieważne lub zostały odwołane.

Co prawda wspomniany powyżej przepis nie formalizuje obowiązku złożenia testamentu w sądzie spadku, jednakże jest wskazane, aby osoba władająca ów dokumentem, dokonała złożenia go osobiście lub za pośrednictwem zaufanego posłańca.

Osoby bezzasadnie uchylającej się od obowiązku wydania testamentu ponosi odpowiedzialność cywilnoprawną na podstawie art. 415 k.c. Poszkodowany będzie więc mógł dochodzić z tego tytułu odszkodowania w drodze odrębnego procesu.

Niezależnie od tego, czy powstała szkoda i czy poszkodowany jej dochodzi, sąd zawsze może nałożyć na osobę uchylającą się z tego obowiązku, grzywnę w wysokości do 5.000 zł zgodnie z art. 163 § 1 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.


WZÓR

………………, dnia ……………… r.

Sądu Rejonowego
dla Warszawy …………
Wydział … Cywilny
w Warszawie

Wnioskodawca:
…………………, zam. w …………………………,

WNIOSEK
o otwarcie i ogłoszenie testamentu, przyjęcie oświadczenia o odrzuceniu spadku, przyjęcie oświadczenia o przyjęciu spadku, stwierdzenie nabycia spadku


Działając w imieniu wnioskodawcy, w oparciu o pełnomocnictwo, które dołączam do akt wnoszę o (w zależności od tego czego będziecie chcieli !!!):
1) otwarcie i ogłoszenie testamentu własnoręcznego sporządzonego przez ………w dniu ……………… r., zmarłego ……………… r. w ………………, w miejscu stałego zamieszkania;
2) przyjęcie od …………… - ……… spadkodawcy, oświadczenia o odrzuceniu spadku (zarówno co do dziedziczenia testamentowego, jak i ustawowego),
3) przyjęcie od …………………, ………… spadkodawcy …………… oświadczeń o przyjęciu spadku, według ustawowego porządku dziedziczenia,
4) stwierdzenie, że ……………… nabyły spadek po zmarłym …………… na podstawie ustawowego porządku dziedziczenia - po połowie.

Uzasadnienie

…………………………

Załączniki:
………………

niedziela, 1 stycznia 2012

Przyjęcie lub odrzucenie spadku (640 - 645 k.p.c.)



Gdy już dowiemy się o istnieniu spadku pozostają nam dwie możliwości:
- złożenie stosownego oświadczenie o przyjęciu spadku (wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza) lub też,
- złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku,

Czynność w postaci odrzucenia spadku spadkobierca możemy dokonać poprzez złożyć stosownego oświadczenia:
1) przed notariuszem;
2) w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu spadkobiercy;
3) w sądzie spadku w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku.

Ogólnie przyjmowano, iż oświadczenie o przyjęciu bądź to odrzuceniu spadku mogło mieć forma aktu notarialnego, chyba że taka była wola składającego oświadczenie. Jednakże odmienne stanowisko przedstawił Sąd Najwyższy, który w postanowieniu z 10 listopada 2006 r., sygn. akt I CSK 228/06, LexPolonica nr 1322890 stwierdził, iż „złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku przed notariuszem wymaga formy aktu notarialnego”.

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku złożone w sądzie rejonowym niebędącym sądem spadku oraz przed notariuszem przesyła się niezwłocznie - wraz z załącznikami - do sądu spadku.

Pamiętajmy też, że spadkobierca nie można złożyć oświadczenia, że zrzeka się wszelkich praw spadkowych na rzecz współspadkobierców, gdyż nie będzie ono miało znaczenia prawnego, albowiem prawo nie zna odrzucenia spadku na rzecz określonej osoby.
Stanowisko to zostało potwierdzone w:
- orzeczeniu SN z dnia 17 sierpnia 1961 r., 4 CR 332/61, LexPolonica nr 316043;
- postanowieniu SN z dnia 3 października 1980 r., III CRN 180/80, LexPolonica nr 301420.

WZÓR
Oświadczenie o odrzucenie spadku


Repertorium A nr …………

Akt notarialny

Dnia ………………… roku (……………… r.) w …………………………,
przed ……………… notariuszem w ………………, prowadzącym kancelarię notarialną w …………………………………, stawiła się:
……………………, córka ……………… (PESEL ………………),
zamieszkała ……………………………………………………………
Tożsamość stawiającej notariusz ustalił na podstawie dowodu osobistego …………….
Protokół przyjęcia oświadczenia o odrzuceniu spadku

§ 1
………………… oświadcza, że odrzuca spadek po ojcu ……………, zmarłym w dniu ……………… r. w………………, i tam też ostatnio zamieszkujący.
Stawiająca składa odpis skrócony aktu zgonu ……………, wydany w Urzędzie Stanu Cywilnego w ……… w dniu …………… r., poświadczony za zgodność z treścią aktu zgonu nr …………….

§ 2
Koszty sporządzenia aktu ponosi ………………….

§ 3
Pobrano:
- taksę notarialną na podstawie § 8 pkt 9 oraz § 17 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz. U. 2004 r. Nr 148 poz. 1564 ze zm.) w kwocie (50,00 + 50,00) 100,00 zł (sto złotych),
- 23 % VAT-u na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w kwocie 23,00 zł (dwadzieścia trzy złote).
Powyższe opłaty nie obejmują kosztów wypisów tego aktu, które wraz z podstawą prawną ich pobrania zostaną podane na każdym z nich.
Akt ten odczytano, przyjęto i podpisano.

………………………… ……………………………