Szukaj na tym blogu

wtorek, 15 listopada 2011

Zawieszenie postępowania (173-183 k.p.c.)

Zawieszenie postępowania sądowego w procedurze cywilnej może wynikać z przejściowych przeszkód, które uniemożliwiają dalsze prowadzenie postępowania jak i wynikać stricte z woli stron postępowania. Zawieszenie postępowania nie oznacza, że postępowanie zostało zakończone, gdyż z założenia przerwa jest przejściowa.
Przyczyny powodujące zawieszenie postępowania mogą być różne. Generalnie przyczyny prowadzące do zawieszenia można podzielić na:
- obligatoryjne,
- fakultatywne,
- zależne od woli stron.

a. obligatoryjne zawieszenie postępowania następuje z mocy samego prawa lub na mocy postanowienia sądu. Zawieszenie postępowania z mocy prawa ma miejsce w przypadku wystąpienia siły wyższej, która uniemożliwia dalsze jego (postępowania) prowadzenie. Wówczas zawieszenie postępowania następuje automatycznie i nie potrzebne jest do tego żadne postanowienie sądu. Natomiast przyczyny uzasadniające zawieszenie postępowania na mocy postanowienia zostały wymienione w art. 174 § 1 k.p.c. Na tej podstawie sąd zawiesza postępowanie z urzędu:
1) w razie śmierci strony lub jej przedstawiciela ustawowego, utraty przez nich zdolności procesowej, utraty przez stronę zdolności sądowej lub utraty przez przedstawiciela ustawowego charakteru takiego przedstawiciela;
2) jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej stroną zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie;
3) jeżeli strona lub jej przedstawiciel ustawowy znajduje się w miejscowości pozbawionej wskutek nadzwyczajnych wydarzeń komunikacji z siedzibą sądu;
4) jeżeli postępowanie dotyczy masy upadłości i ogłoszono upadłość z możliwością zawarcia układu, a strona pozbawiona została prawa zarządu masą upadłości, albo ogłoszono upadłość obejmującą likwidację majątku powoda.
We wszystkich wymienionych powyżej przypadkach sąd zobowiązany jest wydać postanowienie o zawieszeniu postępowania.

b. fakultatywne przyczyny zawieszenia postępowania zostały wymienione w art. 177 § 1 k.p.c. W razie wystąpienia tych przyczyn sąd może zawiesić postępowanie. Wystąpić tu można następujące przypadki:
1) jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania cywilnego;
2) jeżeli osoba trzecia wystąpiła przeciwko obu stronom z interwencją główną;
3) jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od uprzedniej decyzji organu administracji publicznej;
4) jeżeli ujawni się czyn, którego ustalenie w drodze karnej lub dyscyplinarnej mogłoby wywrzeć wpływ na rozstrzygnięcie sprawy cywilnej;
5) w razie niestawiennictwa obu stron na rozprawie oraz w razie niestawiennictwa powoda, gdy powód nie żądał rozpoznania sprawy w jego nieobecności, a pozwany nie zgłosił wniosku o rozpoznanie sprawy;
6) jeżeli na skutek braku lub wskazania złego adresu powoda albo niewskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu pozwanego lub niewykonania przez powoda innych zarządzeń nie można nadać sprawie dalszego biegu.

c. na zgodny wniosek stron w oparciu o art. 178 k.p.c. czego opisywać nie trzeba ;)

Pamiętajcie, że taki wniosek poza formą pisemną może być zgłoszony także ustnie do protokołu rozprawy. Od takiego wniosku nie pobiera się żadnych opłat. Ponadto na postanowienie w przedmiocie zawieszenia oraz odmowy podjęcia zawieszonego postępowania zgodnie z art. 394 § 1 pkt 6 k.p.c. przysługuje wam zażalenie.

WZÓR

Warszawa, dnia ………………… r.
Sąd Rejonowy
dla ………………
w Warszawie
Wydział I Cywilny


Powód: ………………
Pozwany: ……………
Sygn. akt ………………

Wniosek obu stron o zawieszenie postępowania

Strony zgodnie wnoszą o:
zawieszenie postępowania w sprawie o sygn. akt ………………… na okres ………………/ do czasu …………….
Uzasadnienie

Pomiędzy stronami, wobec przeprowadzonych uzgodnień zaistniała realna możliwość zawarcia ugody. Z uwagi jednak na skomplikowany charakter uzgodnienia spornych kwestii stronom potrzebny jest dłuższy okres czasu na jej zawarcie. Dlatego też strony zgodnie wnoszą jak na wstępie.
...................................
(podpis powoda)
...................................
(podpis pozwanego)

Załączniki:
1. Odpis wniosku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz