Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 14 listopada 2011

Postępowanie odwoławcze w KPK

No dobrze. Z racji spraw bieżących tym razem zajmę się postępowaniem odwoławczym w ramach procedury karnej. Miłej lektury i pamiętajcie o klikaniu :P

Podobnie jak to było w procedurze cywilnej do zwyczajnych środków odwoławczych zaliczamy tutaj - apelacji oraz zażalenia. Środki te oczywiście przysługują nam od orzeczeń nieprawomocnych, wydawanych w pierwszej instancji, służąc za kontrolę zaskarżonych decyzji z reguły przez organ wyższej instancji.
Ich charakterystyczną cechą jest:
- skargowość - postępowanie wszczyna się na skutek skargi odwoławczej;
- dewolutywność - przeniesieniem sprawy do organu wyższego instancyjnie lub innego organu;
- suspensywność - wstrzymaniem wykonalności zaskarżonego orzeczenia.
Zgodnie z tym podziałem, apelacja będzie miała charakter bezwzględnie dewolutywny oraz bezwzględnie suspensywny. Z kolei, zażalenie będzie cechować się jako względnie dewolutywny i względnie suspensywny.

Podobnie jak to ma miejsce w procedurze cywilnej tak i w procedurze karnej orzeczeniem jest wyrok lub postanowienie. Od wyroku sądu pierwszej instancji przysługuje apelacja (art. 444) zaś od postanowień zażalenie (np. w myśl art. 459 i 465 § 1).

Środek odwoławczy musi pochodzić od osoby uprawnionej do jego złożenia. W postępowaniu (karnym) sądowym stronami są: oskarżony, oskarżyciel publiczny, oskarżyciel prywatny, oskarżyciel posiłkowy oraz powód cywilny, w postępowaniu przygotowawczym zaś podejrzany oraz pokrzywdzony.
Udział obrońcy w postępowaniu karnym nie wyłącza osobistego w nim udziału oskarżonego, jako strony procesowej. Tym samym oskarżony ma prawo podejmować samodzielnie czynności procesowe, do których jest uprawniony, czyli że może także wnosić samodzielnie apelację od wyroku sądu rejonowego i apelacja ta podlega rozpoznaniu przez sąd okręgowy w postępowaniu apelacyjnym.
______________________________________
Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Karna z dnia 22 stycznia 2002 r.
II KKN 368/2000, LexPolonica nr 359729

Udział obrońcy w postępowaniu karnym nie wyłącza osobistego w nim udziału oskarżonego jako strony procesowej. Oskarżony może więc podejmować samodzielnie czynności procesowe, do których zgodnie z przepisami procesowymi jest uprawniony, czyli że może także wnosić samodzielnie apelację od wyroku sądu rejonowego i apelacja ta podlega rozpoznaniu przez sąd okręgowy w postępowaniu apelacyjnym
_______________________________________

W imieniu stron środki odwoławcze mogą być wnoszone przez ich obrońców lub pełnomocników. Obrońca może wnieść apelację niezależnie od apelacji oskarżonego jednakże może on działać wyłącznie na korzyść oskarżonego. Środek odwoławczy wniesiony przez obrońcę na niekorzyść oskarżonego jest niedopuszczalny z mocy ustawy i nie podlega rozpoznaniu.

Pozdrawiam :)





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz