Szukaj na tym blogu

niedziela, 20 listopada 2011

Postępowanie odrębne - cz. 1 - postępowanie nakazowe

W chwili obecnej z procedury cywilnej można wydzielić kilka postępowań odrębnych, tj.:
a) postępowanie w sprawach małżeńskich (425-452);
b) postępowanie w sprawach ze stosunków między rodzicami a dziećmi (453-458);
c) postępowanie w sprawach z zakresu prawa pracy i ub. społecznych (459-477[16]);
d) postępowanie w sprawach o naruszenie posiadania (478-479);
e) postępowanie w sprawach gospodarczych (479[1]-479[78]);
f) postępowanie nakazowe (484[1] – 497);
g) postępowanie upominawcze (497[1]-505);
h) postępowanie uproszczone (505[1]-505[14]).

Każdą z powyższych procedur postaram się pokrótce opisać ale pozwólcie, że ich kolejność ustalę indywidualnie. Tym samym życzę miłej lektury i przypominam o klikaniu.



Postępowanie nakazowe (484[1] – 497 k.p.c.)

Przedmiotem postępowania nakazowego może być tylko dochodzenie:
1) roszczeń pieniężnych,
2) świadczeń innych rzeczy zamiennych.
Tym samym nie ma możliwości dochodzenia tym postępowaniem świadczenia z rzeczy oznaczonych indywidualnie.

Aby wykorzystać tą procedurę, koniecznym jest aby wierzytelności pieniężne były dokładnie dookreślone poprzez wskazanie ich wysokości. Wierzytelności mogą być wyrażone w walucie polskiej lub obcej zgodnie z zasadą walutowości określoną w art. 358 § 1 k.c.
Z treści art. 485 k.p.c., jak już wspomniałem powyżej wynika, że procedurę postępowania nakazowe przewidziano dla spraw, w których dochodzi się roszczeń pieniężnych albo świadczenia rzeczy zamiennych, pod warunkiem, że okoliczności uzasadniające roszczenie potwierdzają dokumenty. Okoliczności uzasadniające dochodzone roszczenie muszą być udowodnione odpowiednimi dokumentami jak i wysokość wymagalnego roszczenia muszą potwierdzać ów dokumenty. Jedynie żądanie odsetek należnych na podstawie art. 485 § 1 k.c. nie wymaga udokumentowania.
Dokumenty, które mogą stanowić podstawę wydania nakazu zapłaty to zarówno dokumenty urzędowe, jak i prywatne, ale korzystanie z dokumentów prywatnych zostało ograniczone przez wyraźne określenie ich rodzajów.
Do dokumentów urzędowych zaliczamy: 1) dokumenty pochodzące od organów państwowych, samorządowych i organizacji zawodowych, samorządowych, spółdzielczych i innych organizacji społecznych; 2) są to dokumenty wydane w zakresie ich kompetencji, 3) dotyczą zakresu spraw z dziedziny administracji publicznej, 4) muszą być wydany w przepisanej przez art. 244 k.p.c. formie.
Z kolei, art. 485 § 1 k.p.c. wymienia trzy rodzaje dokumentów prywatnych, które mogą stanowić podstawę wydania nakazu zapłaty, a których cechą charakterystyczną jest wykazanie akceptacji istniejącego zobowiązania przez dłużnika. Dokumentami tymi są: 1) rachunki zaakceptowane przez dłużnika, 2) wezwanie do zapłaty i oświadczenie dłużnika o uznaniu długu, 3) zaakceptowane przez dłużnika żądanie zapłaty zwrócone przez bank i niezapłacone z powodu braku środków na rachunku bankowym.
Ponadto art. 485 § 2 wskazuje jako dokumenty weksle, czeki, warranty i rewersy jako dalszą grupę dokumentów prywatnych, które stanowią podstawę wydania nakazu zapłaty. Możliwość wydania na ich podstawie nakazu zapłaty jest naturalnie uzależniona od ich należytego wypełnienia. Nie można również wydać nakazu zapłaty na podstawie tych dokumentów, jeżeli ich autentyczność lub treść nasuwają jakiekolwiek wątpliwości.
Podstawą wydania nakazu zapłaty mogą być także: 1) umowa, 2) dowód spełnienia niepieniężnego świadczenia wzajemnego, 3) dowód doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku ale mogą one stanowić podstawę wydania nakazu zapłaty jedynie wtedy, gdy przedmiotem procesu są należności z transakcji handlowych określonych w ustawie z 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. Nr 139, poz. 1323 ze zm.).
Dokumenty, na których ma opierać się sąd, wydając nakaz zapłaty, powinny być dołączone w oryginałach.
Składanie odpisów dokumentów zamiast oryginałów jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy dotyczy: 1) dokumentów urzędowych, 2) dokumentów prywatnych wymienionych w art. 485 § 1 i 2a.
Odpisy dokumentów muszą być w tych wypadkach poświadczone przez profesjonalistów i przede wszystkim przez notariusza lub przez osoby występujące w tej sprawie i mające odpowiednie kwalifikacje np.: adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego. Pozostałe dokumenty mogące być podstawą wydania nakazu zapłaty muszą być składane w oryginałach. Dotyczy to zarówno weksli, czeków, rewersów, warrantów, jak i wyciągów z kont bankowych.

Skutkiem niezłożenia oryginału weksla, czeku i wyciągu z ksiąg bankowych traktowane są zgodnie z art. 485 § 4 jako niezachowanie wymagań formalnych pozwu, przewodniczący bowiem wydaje odpowiednie zarządzenie w trybie art. 130 k.p.c. wzywające do ich złożenia pod rygorem zwrotu pozwu.
W przypadku braku ww. dokumentów w oryginale koniecznym jest skierowanie sprawy do postępowania dla niej właściwego - zwykłego lub odrębnego.


WZÓR

Warszawa, dnia ……………… r.

Sąd Rejonowy
dla ……………………
w Warszawie
Wydział … Cywilny


Powód: ………………………, zam. …………………
Pozwany: ……………………, zam. …………………

wartość przedmiotu sporu: ……………… zł

Pozew o zapłatę w postępowaniu nakazowym

Wnoszę o orzeczenie nakazem zapłaty, że pozwany ………………… obowiązany jest zapłacić na rzecz powoda ………………… kwotę ……………… (słownie: ………………) zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia …………………… roku do dnia zapłaty oraz kosztami postępowania nakazowego, w terminie dwóch tygodni od daty otrzymania nakazu, albo w tym terminie wnieść zarzuty.
W przypadku wniesienia przez pozwanego zarzutów, wnoszę o:
I. Zasądzenie od pozwanego ………………… na rzecz powoda kwoty ……………… (słownie: ……………) zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia ………… roku do dnia zapłaty.
II. Zasądzenie od pozwanego na rzecz powoda kosztów postępowania według norm przepisanych.
III. Przeprowadzenie rozprawy pod nieobecność powoda.

Uzasadnienie

W dniu ……………… r. powód zawarł z pozwanym umowę pożyczki w kwocie …………zł. Pozwany zobowiązał się zwrócić pożyczkę w nieprzekraczalnym terminie do dnia ………………… roku. Pomimo pisemnych wezwań powoda, pozwany pieniędzy do dnia dzisiejszego nie zwrócił. W odpowiedzi na wezwanie do zapłaty pozwany odpisał, że wprawdzie przyznaje, iż pożyczył wymienioną kwotę, lecz obecnie nie może jej zapłacić.

W tym stanie rzeczy niniejsze powództwo stało się zasadne.
Dowód:
1) umowa pożyczki,
2) pisemne wezwanie do zapłaty,
3) dowód nadania przesyłki poleconej,
4) pisemne oświadczenie dłużnika o uznaniu długu.

................................
(podpis powoda)

Załączniki:
1. Odpisy pozwu i załączników.
2. Oryginał umowy pożyczki.
3. Wezwanie do zapłaty.
4. Dowód nadania przesyłki poleconej.
5. Pisemne oświadczenie dłużnika o uznaniu długu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz