Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 7 listopada 2011

KSH: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością -

No dobrze. Wysłuchałem próśb i zająłem się Kodeksem Spółek Handlowych. Oto kilka rad jak zakładać Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Pamiętajcie o reklamach :P

1. Uwagi ogólne

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest „tworem” stosunkowo młodym. W Polskim systemie prawnym, główne przepisy odnoszące się do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością szczegółowo uregulowane zostały w przepisach Kodeksu Spółek Handlowych (KSH) tj. w art. od 151 do 300.

W myśl przywołanych przepisów spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może zawiązać jedna lub więcej osób fizycznych lub prawnych, w każdym celu prawnie dopuszczalnym, chyba że ustawa stanowi inaczej. Pamiętać jednakże należy, iż spółka nie może być zawiązana wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialności (art. 151 § 1 i 2 KSH).
Przedmiotową spółkę zalicza się do spółek kapitałowych, w której wspólnicy są zobowiązani jedynie do świadczeń szczegółowo określonych w umowie spółki a tym samym nie odpowiadają za zobowiązania spółki.

Kapitał zakładowy spółki dzieli się na udziały o równej bądź to nierównej wartości nominalnej. Może i brzmi to skomplikowanie ale jest to szczegółowo określona w umowie spółki, określona w złotych, suma, jaką wspólnicy zobowiązują się wnieść do spółki w formie wkładów pieniężnych lub / oraz niepieniężnych. W przypadku gdy wkładem do spółki, w całości lub w części, ma być wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu, osobę wspólnika wnoszącego wkład niepieniężny, jak również wartość nominalną i liczbę objętych w ten sposób udziałów w spółce (art. 158 § 1 KSH). Pamiętajmy również, że kapitał zakładowy spółki powinien wynieść co najmniej 5 000 złotych, a wartość nominalna jednego udziału nie może być niższa niż 50 złotych.

W kolejnym punkcie przedstawię pokrótce najważniejsze elementy, które powinny się znaleźć w przedmiotowej umowie.

2. Treść umowy spółki

Tworzenie umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie należy do zbytnio skomplikowanych zadań zwłaszcza, że art. 157 § 1 KSH zwięźle wymienia konieczne (obligatoryjne) elementy, które powinny się w niej znaleźć. Zgodnie z przywołanym przepisem umowa powinna zawierać w swej treści przede wszystkim:
1. firmę oraz siedzibę spółki,
2. przedmiot działalności spółki,
3. wysokość kapitału zakładowego,
4. wskazanie, czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział,
5. liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników,
6. czas trwania spółki, jeżeli został oznaczony.

Jak wspomniałem powyżej zawierając umowę spółki należy w pierwszej kolejności podjąć decyzję co do firmy oraz siedziby spółki. W odniesieniu do firmy spółki ustawodawca nie narzuca wielkich ograniczeń. W art. 160 § 1 KSH wskazuje jedynie, że możliwe jest obranie dowolnej nazwa spółki (firma) jednakże należy pamiętać aby jej nazwa odróżniała się w dostateczny sposób od innych firm działających na rynku. Firma spółki powinna również zawierać dodatkowe oznaczenie „spółka z ograniczoną odpowiedzialności”. Dopuszczalne jest stosowanie w tym przypadku skrótów „spółka z o.o.” oraz „sp. z o.o.”.

„Spółka prowadzi swoją działalność pod firmą: ……… spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka może używać skrótu tej nazwy: …………….. sp. z o. o. i jej odpowiedników w innych językach, jak również wyróżniającego Spółkę znaku graficznego z tą nazwą”

Umowa spółki powinna również określać siedzibę spółki. W większości przypadków będzie to miejscowość, w której ma siedzibę organ zarządzający spółką (art. 41 Kodeksu cywilnego), bądź też miejscowość, w której zlokalizowany jest główny zakład spółki. Wymóg zawarcia w umowie spółki wzmianki odnoszącej się do siedziby spółki, wynika stąd, iż określa to właściwość sądu rejestrowego. Zgodnie z treścią art. 6942 Kodeksu postępowania cywilnego (KPC), w sprawach rejestrowych wyłącznie właściwy jest sąd rejonowy (sąd gospodarczy) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podmiotu, którego wpis dotyczy (sąd rejestrowy).

„Siedzibą Spółki jest …”

Przedmiot działalności spółki powinien być bezwzględnie dookreślony w jej umowie. Wymóg ten wynika wprost z art. 21 § 1 KSH. Należy zwrócić na to szczególną uwagę gdyż sąd rejestrowy w przypadku gdy określony w umowie przedmiot działalności spółki jest sprzeczny z prawem lub umowa nie zawiera postanowień dotyczących przedmiotu działalności może orzec o rozwiązaniu wpisanej do rejestru spółki, oczywiście po wcześniejszym wezwaniu spółki do usunięcia braków w terminie wyznaczonym przez sąd rejestrowy. Pamiętajmy również, że przedmiot działalności spółki nie może być ogólnie określony lecz musi być oparty na nazewnictwie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

„Przedmiotem działalności spółki jest (np.):
- 15.11.Z – Wyprawa skór, garbowanie; wyprawa i barwienie skór futerkowych,
- 15.12.Z – Produkcja toreb bagażowych, toreb ręcznych i podobnych wyrobów kaletniczych; produkcja wyrobów rymarskich”

Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak już powyżej wspomniałem jest cyfrowym oznaczeniem kwoty pieniężnej, stanowiącej sumę wniesionych do spółki wkładów. Musi ona zostać szczegółowo określona w umowie spółki i w całości pokryta do momentu zarejestrowania spółki. Jest to istotne z uwagi na fakt, iż oświadczenie tej treści przedkłada się wraz z wnioskiem do sądu rejestrowego. Minimalna wysokość kapitału zakładowego w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi obecnie 5 000 zł a wartość nominalna jednego udziału nie może być niższa niż 50 zł (art. 152-154 KSH).

„Wspólnicy objęli udziały w kapitale zakładowym Spółki w następujący sposób:

- wspólnik ……………………, objął ……………. (………………….) równych i niepodzielnych udziałów o wartości nominalnej wynoszącej …… (……) złotych każdy, i o łącznej wartości nominalnej ………… (……………) złotych

- wspólnik ……………………, objął ……………. (………………….) równych i niepodzielnych udziałów o wartości nominalnej wynoszącej …… (……) złotych każdy, i o łącznej wartości nominalnej ………… (……………) złotych”

Jeżeli chodzi o czas trwania spółki, to powszechnie przyjmuje się, że jeżeli spółka tworzona jest na czas oznaczony należy to zaznaczyć w umowie spółki. W innym wypadku stosowny zapis w umowie jest zbędny aczkolwiek nie jest niedopuszczalny. Oznaczenie czasu na jaki utworzono daną spółkę może dokonać na różne sposoby np. poprzez wskazanie konkretnej daty do kiedy prowadzona jest spółka, wskazanie przedziału czasowego od-do, czy też określenie realizacji narzuconego na spółkę zadania.

„Spółka założona została na czas nieoznaczony”
lub
„Spółka założona została na czas budowy Szpitala Wojewódzkiego w Warszawie”

Umowa spółki, jak i akt założycielski jednoosobowej spółki z o.o. oraz wszelkie zmiany w wymienionych dokumentach wymagają formy aktu notarialnego.

W momencie zawarcia umowy spółki powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji.

W następnej kolejności zajmę się:
- Stadiach tworzenia i zgłaszania spółki do rejestru
- Wykazie wniosków i ich załączników używanych przez spółkę
- Rejestracji podmiotu w rejestrze przedsiębiorców


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz