Szukaj na tym blogu

sobota, 12 listopada 2011

Koszty procesu w postępowaniu cywilnym (98-110)

No dobrze, dzisiaj coś prostego ;P Życzę miłej lektury !!!

Przeważnie jest tak, że zwrot kosztów procesu spoczywa na jednej ze stron procesu. O tym, która ze stron zostanie obciążona tym zaszczytem, decyduje sąd w każdej sprawie.

Decyzja o obowiązku zwrotu kosztów procesu opiera się na ustalonych zasadach:
1. Zasada odpowiedzialności za wynik procesu - oznacza, że strona, która sprawę przegrała, zobowiązana jest zwrócić przeciwnikowi poniesione przez niego koszty procesu. Zasada ta wynika wprost z treści art. 98 § 1 k.p.c. Od zasady odpowiedzialności za wynik procesu przepisy przewidują wyjątki w postaci:
- zasady zawinienia - polega na tym, że sąd zasądza zwrot kosztów procesu niezależnie od wyniku sprawy opierając się na innych przesłankach. Zasada ta występuje w trzech przypadkach uregulowanych w art. 101, 103 i 110 k.p.c.
a. zgodnie z art. 101 zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu. Przepis ten mówi o sytuacji, gdy wystąpienie z pozwem nie było konieczne ponieważ pozwany i tak spełniłby świadczenie, do którego był zobowiązany. Wówczas, jeśli pomimo tego pozew został złożony, a pozwany w odpowiedzi na otrzymany pozew od razu uznał żądanie powoda, należy mu się zwrot poniesionych kosztów procesu.
b. zgodnie z art. 103, niezależnie od wyniku sprawy, sąd może nałożyć na stronę obowiązek zwrotu kosztów, wywołanych jego niesumiennym lub oczywiście niewłaściwym postępowaniem. Dotyczy to zwłaszcza kosztów powstałych wskutek uchylenia się od wyjaśnień lub złożenia wyjaśnień niezgodnych z prawdą, zatajenia lub opóźnionego powołania dowodów, a także nieusprawiedliwionej odmowy poddania się mediacji, na którą strona uprzednio wyraziła zgodę.
c. art. 110 przesądza z kolei, że sąd może zasądzić od świadka, biegłego, pełnomocnika lub przedstawiciela ustawowego - po ich wysłuchaniu - zwrot kosztów wywołanych ich rażącą winą.

- zasady słuszności - zasada słuszności - uregulowana jest w art. 102 k.p.c., zgodnie z którym w wypadkach szczególnie uzasadnionych sąd może zasądzić od strony przegrywającej tylko część kosztów albo nie obciążać jej w ogóle kosztami. Do okoliczności uzasadniających zastosowanie zasady słuszności należy m.in. sytuacja majątkowa i życiowa strony. Nie oznacza to jednak możliwości zasądzenia kosztów postępowania na rzecz tej strony od strony wygrywającej.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz